Doğru ve düzenli alınan nefes; sağlıklı bir yaşam için en büyük gerekliliktir. Nefesteki oksijen hücrelerimiz için en önemli besin ve enerji kaynağıdır.

Fakat araştırmalar, insanların neredeyse %90 ının nefes alma kapasitelerinin yalnızca %30 unu kullandığını göstermektedir. Yeteri kadar oksijenin vücuda girmemesi sonucu kan dolaşımı kapasitenin altında çalışır ve bu da organlarda toksitlenmeye neden olur.

Dolayısıyla bu kısıtlı solunum alışkanlığı fiziksel ve duygusal travmalar ( çaresizlik, yetersizlik, değersizlik hissettiren çocukluk anıları; cinsel, duygusal, fiziksel istismarlar; şahit olunan anne baba ile alakalı kötü durumlar… vb durumlardan kaynaklı negatifler ) ile birlikte ruhumuzda ve bedenimizde blokajlar oluşturur.

İşte tam burada nefes terapisine ( yani doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeye ) ihtiyaç duyarız. Çünkü nefes çalışmaları ile tüm hastalıklarınızdan, zayıflıklarınızdan ve etrafınızdaki negatif ve kötü durumlardan daha kolay kurtulabilir, kendinizi değişime ve yeniliğe açarsınız…


Malatya Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!