Neden psikoterapi almalıyız ?
Neden psikoterapi almalıyız ?

Psikoterapi seanslarında kişi, duygu, düşünce ve davranışlarına yansıyan ruhsal durumunun farkına varır. Bu sayede kişi, yaşamını nasıl kontrol edebileceğini ve nasıl müdehalede bulunabileceğini öğrenir. Böyle durumlarda, kişi sorunlarla baş edemediği halde, psikolog ya da psikolojik danışmandan yardım almazsa, sorunların kendisi için daha karmaşık, içinden çıkılamaz bir hale gelmesine, ruh sağlığındaki rahatsızlıkların artmasına ve ilişkilerinin bozulmasına yol açar.

Psikoterapi, kişinin yaşadığı ve yaşamı boyunca karşılaşacağı sorunlarla nasıl baş edecegini öğreten, değişimin ve gelişimin sağlandığı, kişinin önündeki tıkanıklara odaklanan, soruna göre kısa veya uzun vadeli olarak terapistle guven ve gizlilik esasi uzerine birlikte çalışılan bir süreçtir.

Hayatın akışı içerisinde, hepimiz çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz. Kimi zaman, bu sorunların içinden çıkamaz, hangi yöne gideceğimizi bilemez, hayattaki ilerlemizi engelleyen tıkanıklarla nasıl baş edeceğimizi bilemeyiz ve bizim için bir karmaşaya, kördüğüme dönen problemlerin altında eziliriz.

Yaşanan problem her ne olursa olsun, gerek içteki kişisel çatışmalar, gerek dışsal sorunlar, gerek ilişki ve duygusal sorunlar, tüm sorunların ana kaynağı kişinin kendisiyle bağlantılıdır. Kişinin, çocukluk ve gelişimsel zaman dilimlerinde yaşadıkları, geçmiste yaşadığı hayal kırıklıkları, travmalar vb. tüm yaşanmışlıklar kişinin bakış açısını olusturur. Kişi, şimdiki zamanda yaşadığı ve yaşayacağı tüm olaylara, hayata; geçmişinden gelen oluşumlarla kendisinde yapılanmış olan bakış açısıyla bakar.

Danisan ile terapist arasinda yapılan terapi seanlarının ana amacı, kişinin problemlere bakış açısını yeniden yapılandırmaktır.

Kişi, hayatında ve ilişkilerinde hemen hemen aynı sorunlarla karşılaşıyorsa, hemen hemen herşeyin ters gittigini düşünüyorsa, bunun temel sebebi, şanssızlık, tesadüf veya kader değil, kişinin geçmişinde yaşadıklarının oluşturduğu düşünce ve davranışlarından kaynaklanan bakış açısının yarattığı döngüdür.

Psikoterapide amaç; kişinin yaşadıkları ve yaşamakta olduğu problemlere odaklanılarak, yerleşmis olan korku, endişe, kaygı, özgüvensizlik, bağımlılık, düşünce, kalıp, bakış açılarını yeniden değerlendirmek, ve yeniden sağlıklı bir bakış açısına sahip olması, problemlere nasıl farklı yaklaşımlar sergileyebileceğinin öğretilerek, kişinin düşünce ve davranışlarını yeniden yapılandırmaktır.

Psikoterapi, danışan ile terapist arasında birebir sürdürülen bireysel psikoterapi seansları dışında, evlilik&aile&çift terapisi ve ilişki terapisi şeklinde de uygulanabilir.

Psikoterapi almak, utanılacak bir şey değildir. Bedenimizdeki her hangi bir bölgenin rahatsızlandığı gibi, ruhumuz da zaman zaman rahatsızlanabilir, yorulabilir, tepkiler verebilir. Böyle durumlarda, bedenimiz için nasıl yardım alıyorsak, ruhumuz için de yardım almalıyız. Ruhumuzun iyileşmesi, değişmek ve gelişmek için, psikolog/psikolojik danışmandan psikoterapi almak her bilinçli insanın tercih etmesi gereken bir yoldur.

Psk.Berna Incekara


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!