Çocuk sahibi olmak amacı ile doktora başvuran çiftlerin birçoğunda nedeni açıklanamayan kısırlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Anne adayında yapılan detaylı incelemelere rağmen yumurtalıklarında, tüplerinde hiçbir problem ile karşılaşılmayabilir. Baba adayında da sperm kalitesi ve sayısı normal olmasına rağmen düzenli cinsel birlikteliklerde ve hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın bir yıl süresince ve daha sonrasında normal yollardan gebelik oluşmayabilir. Bu problem ile karşı karşıya kalan çiftler de teşhis olarak açıklanamayan kısırlık tanısıkonulabiliyor.

Açıklanamayan kısırlık ile karşı karşıya kalan çiftlerin çoğunda zaman içerisinde kendiliğinden gebelik sağlanabiliyor. Kendiliğinden gebelik için adayların biraz zamana biraz da sabıra ihtiyacı olabilir. Açıklanamayan kısırlık problemlerinde en önemli faktör stres olabilir. Düzenli bir stres tedavisi sonrasında doğal yollardan gebelik oluşma ihtimali yüksektir…

Kendiliğinden oluşan gebelikler

Herhangi bir kısırlık problemi olmayan 100 çiftten ayda ortalama yalnızca 20’sinde kendiliğinden gebelik oluşabilmektedir. Arta kalan 80 çiftte birçok nedeni belli olmayan faktörlerden dolayı gebelik sağlanamamaktadır. Eğer üreme sisteminde her hangi bir alanda bir problem mevcutsa kendiliğinden gebeliğin oluşma ihtimali çok düşüktür. Böyle sorunu olan çiftlerde üreme tedavileri ile gebelik şansı arttırılabilmektedir. Çoğu çift uzun seneler geçse de tedavi olmadan çocuk sahibi olamamaktadır. Dolayısı ile fazla vakit kaybetmeden detaylı bir inceleme ve gerekli görüldüğü durumlarda alternatif tedavi yöntemleri ile tedaviye başlamak en doğru karar olacaktır.

Kısırlık sorunu nereden kaynaklı ortaya çıkabilir?

Nedeni belli olmayan kısırlıklarda üreme sisteminde mutlaka kalıcı ya da geçici bir sorunun olduğu unutulmamalıdır. Çoğu zaman bazı hasta gruplarında birden fazla alana yerleşmiş problemler ile karşılaşılabilir.

Sağlıklı bir gebelik için:

Yumurtanın sağlıklı bir şekilde olgunlaşması

Yumurtanın yumurtlama gerçekleşerek atılması

Yumurtlama anında yumurtanın kusursuz bölünerek döllenmek için hazır bulunması

Kaliteli bir spermin rahim ağzından kolay bir şekilde geçmesi

Spermlerin tüplerde bir sorun yaşamadan geçebilmesi

Sperm ile yumurtanın sağlıklı bir şekilde buluşması

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için üreme fonksiyonlarının kusursuz görevini yerine getirmesi gerekir. Üreme fonksiyonlarında mevcut olabilecek en basit bir problem bile gebeliğin oluşmamasına neden olabilmektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!