Klinik Psikoloğun danışanla ilişki kurarak konuşma yoluyla var olan yaşam zorluklarını daha etkin ve hızlı çözebilmek için uygulanan bir yöntemdir. Her türlü psikiyatrik hastalıklarda ya da evlilik, aile, çocuğun yaşadığı her türlü sorunlarda psikoterapiden faydalanılır. Kişinin kendine, soruna ve çözümüne yönelik farkındalığını arttırır.

Psikoterapi bazen tek başına, bazen de ilaç desteği ile beraber kullanılabilir .İlacı başlayan kişi psikiyatri uzmanıdır.

Psikoterapi uygulayan kişi uzun yıllar bu eğitimi ve tecrübeyi geliştirir. Özellikle psikyatrik hastalıklara yönelik psikoterapiyi mutlaka Klinik Psikolog yada psikoterapi eğitimi alan Psikiyatri Uzmanının yapması gerekir.

Birçok psikoterapi yöntemi vardır. En çok kullanılan psikoterapi yöntemleri;

Davranışçı-Bilişsel Terapiler

Psikodinamik Terapiler

Evlilik Terapileri

Aile Terapileri

Grup Terapileri…

Bunlardan hangisi ya da hangilerinin kullanacağına uzman karar verir.

Psikoterapi Sürecinde Yapılan Hatalar:

Çok kısa sürede iyileşmeyi beklemek:

Nasıl sorun ya da ruhsal hastalık bir anda olmadıysa, psikoterapi sürecinde de iyileşme bir anda olmaz. İyileşme, süreçtedir. Terapi sürecinde aceleci davranmak, olmuyor, değişen bir şey yok gibi tavırlar, hastalığın ya da kişinin içinde bulunduğu sıkıntının yarattığı duygulanımdır. Bu duyguyu tanıyıp bununla iletişime geçmek ve iyileşmenin bir anda olmayacağını kendimize söylemek bizi rahatlatır.

Ben artık iyim düşüncesi:

Terapi süreci içinde kişi olaylara daha farklı bakabilmeyi öğrenir ve davranışlarını yordayabilir. Kendini her zamankinden farklı algılayabilir. Bu durumda ben iyileştim deyip tedavi ilişkisini bırakmak, yeni bir yaşamsal zorlukta sorun yaşamasına ve özgüvenin zedelenmesine sebep olur. Bırakma kararı alınmış olsa bile, bunu terapistle yapacağı son görüşmede ele alarak vurgulaması iyi bir vedalaşmayı ve daha sağlam bir başlangıcı sağlayacaktır. Gelişimindeki gelişen yönleri ve zayıf yönlerinin farkında olmasını sağlar.

Danışan terapiye düzenli gelmiyorsa, terapi süreci sağlıklı ilerlemez. Terapi bir disiplindir. Bu yüzden gelme sıklığı danışanın ekonomik durumuna, iş takvimine, terapistin takvimine göre belirlenmelidir.

“Özel hayatımda ben bir şey yapmayayım. Ancak Terapi beni iyileştirsin.” düşüncesi yanlıştır. Terapi ortamında konuşulan konular, özel hayata entegre edilmediğinde gelişim ve ilerleme olmaz.KİMLER PSİKOTERAPİ YAPAR ?


Yaşadığın sorunla ilgili ruhsal yardım almaya karar verdin, kime gidicem?

Gideceğim kişi Psikolog mu, psikiyatrist mi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunu mu, sosyal hizmet uzmanı mı yoksa yaşam koçu mu olucuk?

Öncelikle bu bilim dallarını biraz tanımak gerekir. Psikolog, psikyatrist, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sosyal hizmet uzmanı, birer bilim dalıdır. Ancak, yaşam koçluğu diye bir bilim dalı yoktur.

Psikolog: Fen – Edebiyat Fakültelerinin Psikoloji bölümü mezunudur. 4 yıllık lisans eğitimi sonucu Psikoloji Mezunu olur. Uzmanlık alanlarına göre yüksek lisans yada doktora yapar. Aldığı eğitimde insan zihni ve davranışları üzerine ortaya koyulan teorik yaklaşımları öğrenir, bu alanda labaratuvar deneyleri, ölçme ve değerlendirme ( zeka, kişilik, psikopatoloji, dikkat, nöropsikoloji alanlarında ) testleri eğitimi alır.

KLİNİK PSİKOLOG; dört yıllık lisans eğitimi üzerine iki yıl uzmanlık eğitimi alan ve bu uzmanlık eğitiminde psikopatoloji, psikopatolojiyi ölçme ve değerlendirme yöntemleri, bazı psikoterapi eğitimlerini alan kişidir. Tanı koyma, değerlendirme, psikoterapiyi uygulayan kişidir. Klinik Psikolog asla ilaç önermez. İlaca ihtiyacı olduğunu düşündüğü durumlarda danışanı Psikyatriste yönlendirir.

PSİKİYATRİ UZMANI; Üniversitelerin Tıp fakültesi bölümlerini okuduktan sonra psikiyatri üzerinde uzmanlık yapan kişidir. Psikopatoloji üzerine eğitim alır ve ruhsal hastalıklara tanı koyup, ilaç yazma yetkisi olan kişidir. Bazı psikiyatri uzmanları farklı psikoterapi eğitimleri de alarak aynı zamanda psikoterapi de yapabilir.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK (PDR): Bireyin kendini anlaması, problemlerini çözmesi, çevresine sağlıklı uyum sağlamasına yardım eden bir bilim dalıdır. 4 yıllık eğitim alır. Başta, eğitim alanı olmak üzere, devlete bağlı veya özel çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alabilir. İlgili alanda Uzmanlık yaparsa bazı özel danışmanlık merkezlerinde de çalışabilir.

Sosyal Hizmet Uzmanı; ruh sağlığı ekibinin içindedir. Hastalara sosyal yaşamın düzenlenmesi, gündelik yaşam, özlük hakları ve eğitim ile ilgili ihtiyaçlarında yardımcı olur.

Yaşam Koçu

Yaşam koçu gibi bir örgütlenme, ruh sağlığındaki yasal boşluklar sonucu ortaya çıkmış bir örgütlenmedir. Yaşam koçu ruh sağlığı ekibinin içinde değildir.

Bu durumda ruhsal sorunla ilişkili yardım alınması gerektiğinde, var olan sorun ileri düzeyde işlevselliğinizi bozduysa, yani en az 15 gündür uyuyamıyor, yemek yiyemiyor, işteki veriminizi beğenmiyorsanız, Uzman Klinik Psikolog size yardımcı olabilir.

Kişinin mezun olduğu bölüm ve yaptığı uzmanlık önemlidir. Kendi gelişimi ile ilgili aldığı eğitimler, psikoterapi eğitimleri, bu işi kaç yıldır yapıyor olması ise tecrübesi hakkında bize bilgi verecektir.

BİR YABANCIYA NASIL ANLATICAM !!!

Sorunlarıma çözüm bulamıyorum. Sorunlar birken iki, iki iken üç oldu. Her şey ters gidiyor. Sanki tuttuğum dalı kurutuyorum. Nerde hata yapıyorum bir bilsem sanki çözebilirim. Ama yoruldum, tükendim ve artık istemiyorum. Artık insanlarla olmak istemiyorum, onların imalı küçümseyen, dalga geçen davranışları ile uğraşmak istemiyorum.

Bu düşünceler 35 yaşında evli ve iki çocuk sahibi bir annenin sözleridir. Bazen hayat yorar. Durup dinlenmeden mücadele ederiz. Öyle ki savaştıkça yorulur, yoruldukça uzaklaşırız. Hele ki Türk toplumundaki örf, adet ve gelenekler ile modernize olmaya çalışan aile kültürü, bedeli, aile üyelerinden birine keser. Bir Çin Atasözü şunu der; “ailenin gücü, en zayıf aile üyesinin gücü kadardır”. Sen ki kendini gizleyip görünmezleştirdiğinde , önceliği çocuğuna, yakınına verdiğinde sanma ki onlar daha güçlü olacak.

İçe çekilmiş, suskunlaşmış kişi kendine bile yabancılaşmışken , bir yabancı olan klinik psikoloğa neyi , nasıl anlatsın. Bu sorun da profesyonel yardım almayı engelleyen en önemli sebeplerden biridir.

Tüm bu zorlukları kendinde hissediyorsan;

Bil ki , bu düşünce terapiye gelmeden önce her danışanın endişeleridir. Sendeki biraz daha ağdalı olabilir. Bu sadece elini çabuk tutmanı hatırlatmalıdır sana.

Bil ki; sen elini uzattığında ancak, sana verecek bir şeylerimiz olabilir.

PSİKOLOJİK PROBLEMİ VAR! MIŞ!!

İnsanın yaşadığı her kültürde etiketleme vardır. Genellikle ırk, din, cinsiyet, sosyoekonomik düzey gibi kavramlar üzerinden etiketlemeler yapılmıştır. Başka bir adı damgalamadır. Kişinin olumsuz bir özelliği, karşıdakine yapıştırarak onu karalaması anlamına da gelebilir.

Damgalama yapılan kişiden korkulur. Çünkü nerde nasıl davranacağı belli değildir. Tepkisi öngörülemez. Dolayısıyla kişi zarar göreceğini düşünür.

Öfke duyulur çünkü bu kişilerin genellikle toplum huzurunu bozan kişiler olduğu düşünülür. Bu kişilerin tembel ve sorumsuz olduğuna ilişkin oturmuş efsane hikayeler vardır çevrelerinde.

Ruhsal hastalıklar da en fazla damgalamaya maruz bırakılan konulardan biridir. Akıl hastası, deli, ruh hastası gibi damgalamalar ile onları tanımak istemez, kendimizden uzaklaştırırız. Ötekileştiririz. Onları tecrit ederiz.

Bilmeyiz ki her insan hayatının bir döneminde depresyona giriyor. Veya zorlu hayat şartları karşısında krizler yaşayabiliyor. Yalnızlaşıyor. Normal dışı davranış ve düşünceler içinde olabiliyor.

Bu derin inkar, kendimizi bile kendimizden tecrit etmeyi bırakalım ruhsal hastalıkları, birçok psikolojik nedenli fizyolojik hastalık geliştirmemize sebep olur. Bu konu modern tıpta kabul görmüş gerçeklerden biridir. Birçok ruhsal hastalık, geliştirilmiş başka bir fiziksel hastalık ile maskelenmiştir.

Araştırmalar göstermiş ki ruhsal hastalığı olan kişilerden korkan ve daha fazla dışlayıcı, kısıtlayıcı davranan kişilerin düşük özsaygılı, o-bu-şu ne der diye düşünen ve yüksek kaygı düzeyine sahip bireyler.

Daha olumlu kişisel algısı olan insanların ruhsal hastalık ve hastaya karşı daha olumlu tutumlara sahip oldukları görülmüştür.

Başa çıkamayacağımızı düşündüğümüz bu tür bilinmezliklerle ilgili yardım almak, kendimizi ve yakın çevremizi kucaklamaktır.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!