Normal doğum!!!!!!
Normal doğum!!!!!!

Normal doğum nedir?

Gebeliğimiz miada yani son adet tarihine göre 38 ile 42 haftaya ulaştığında rahim doğum eylemini gerçekleştirmek için düzenli kasılmaya başlar. Bu düzenli rahim kasılmaları rahim ağzında genişlemeye ve silinmeye yani incelmeye neden olur. Rahim ağzı yaklaşık on santimlik açıklığa ulaştığında bebek vajene doğru itilir ve sonunda doğum gerçekleşir.

Doğum evreleri nelerdir?

Birinci Evre: Rahim kasılmalarının başlamasından rahim ağzının tam açılmasına kadar sürer.

İkinci Evre : Rahim ağzının tam açılmasında bebeğin doğumuna kadar geçen aşamaya denir.

Üçüncü Evre : Bebeğin doğumundan plasenta yani eşin doğumuna kadar geçen süreye denir.

Miadında gebede nişan gelmesi ne anlama gelir?

Gebeliğimiz doğuma yaklaştığı dönemde bebek leğen kemiğine doğru ilerler. Rahim ağzı yumuşamaya ve vajinal akıntı artmaya başlar. Rahim ağzında gebelik boyunca sümüksü bir materyalden bir tıkaç vardır. Doğumun başlangıç arifesinde bebeğin başı rahim ağzına baskı yaparak esnemesine ve hafifçe açılmasını sağlar. Bu tıkaç hafif bir kanama ile rahim ağzından vajene atılır. Halk arasında bu olaya nişan gelmesi denir. Bu hafif kanama doğumun başlamak üzere olduğunu veya kısa süre içinde başlıyacağını gösterir.Bu durumun sonucu her gebede farklı şekilde görülebilir. Bazen kısa süre içinde aktif doğum başlayabileceği gibi bazende bir kaç günden bir kaç haftaya kadar uzayabilir.

Doğum aktif olarak ne zaman başlar?

Rahim ağzının açıklığı 3-4 cm'e ulaştığında ve rahim düzenli olarak kasıldığında başlar.

Yalancı doğum eylemi nedir?

Gebeliğin son dönemlerinde rahimde kasılmalar başlar. Bu kasılmalar rahmin doğuma hazırlanmasıdır. Bazen gebe tarafından bu durum doğum başlıyor gibi algılanabilir. Bu kasılmalar düzenli ve çok güçlü değildir. Gerçek doğum sancıları başladığında, düzenli aralıklarla gelir ve giderek şiddetlenir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!