Artan obezite sünnet sonuçları üzerinde de etkili olmaktadır. Özellikle kilolu kişilerde pubik yağ dokusu içerisinde gömülü halde kalan penislerde sünnet işlemi sonrası iyileşme gecikmektedir. Yine bu hastaların sünnet sonrası penis sünnet edilmiş olmasına rağmen, yağ dokusunun baskısı ile iyileşme sürecinde sünnet derisi tekrar glansı kapatabilmektedir.

Aileler çocuğun pipisi küçük olduğunu düşünürler ve bunu kabullanirler.

Sünnet işlemi her ne kadar küçük bir işlem gibi görülse de esasında ciddi bir cerrahi işlemdir. Sünnet derisinin çok yoğun bir şekilde damar ve sinir hücrelerine sahip olması sünnet sonrası kanama ve ağrı problemi ciddi bir şekilde olmaktadır.

Çocuğunuzun pipisi ufak ya da küçük değil her iki yumurtası(testis) da normal büyüklükte ve sağlıklı. Fakat “gömük penis”, “gizli penis” denen bir rahatsızlığı var. Çocuğunuzun kilosu pipisini gizlemektedir, küçükmüş gibi görünüyor. Ayrıca pipisini dışarıya doğru iten bağları kısalmış, faysa dediğimiz yapılar arasında kaynaşma(bağlanma) sorunları oluşmuş yani pipinin olması gereken dışarıdaki kısmı, dışarıda değil de içeridedir. Yapılan hatalı sünnet de bu durumu iyice azdırmış, sünnetten önce yapılması gerekenler vardı. Ancak şimdi bunları düşünmek yersizdir. Gömüklüğün derecesi “şimdilik” operasyonu gerektirmemektedir, ancak yapılması gerekenler vardır. Yeme alışkanlığı, obezite ve olması muhtemel hormon hastalıkları açısından sizi çocuk endokrinolojisine yönlendirmem şimdilik yeterlidir. Onlar gerekirse sizi diyet ve beslenme uzmanına yönlendirecektir.Ayrıca size uymanızı isteyeceğim tavsiyem çocuğunuza yüksek kalorili yağlı yiyecekler yerine dengeli ve az kalorili gıdaları içeren sebze ve meyve yeme alışkanlığı kazandırmalısınız. Şekerli içecekler, kola yerine taze sıkılmış meyve suları, su ve soda alışkanlığı kazandırmalısınız. Ayrıca çocuğunuzun spor ve düzenli egzersiz yapması gerekmektedir. Bunların ardından 3 ay sonra kliniğimize kontrol için başvurmanız yeterlidir.

Hayır, bu rahatsızlıktan dolayı ilerde cinsel hayatında muhtemel bir sorun beklemiyoruz elbette kontrollerinizi aksatmaz, yönlendirmelerime uyarsanız.

Gömük penis vakaları son on yolda hayli artmıştır

Gömük penis ile normalin alt sınırı penis boyuna sahip bebekler, çocuklar ayırt edilmelidir, elbette ki bu görev hekimindir. Penis kökünün etrafına bastırdığında penis ciltten doğuyor gövdesi beliriyorsa bu duruma “GÖMÜK PENİS” ya da İngilizcedeki adıyla ” hidden=saklı penis” denir.Gömük penis vakaları son on yolda hayli artmıştır. Bu durumu uzmanlar, sosyoekonomik durumun artmasına, bilişim imkânlarının artmasına, doktora başvurma eşiğinin düşmesine ve artan çocuk obezite vakalarına bağlamaktadırlar.Çocukların aileleri genelde yukarıdaki vakada olduğu gibi çocuklarının pipisinin ufak olduğunu düşünmeleri nedeniyle başvururlar. Daha az sıklıkla da deri yapışıklıkları, idrar yaparken yanma, penis başının iltihapları nedeniylede başvururlar.Obeziteye bağlı durumlar da olabileceği gibi son yıllarda üzerinde durulan penisin fasyalarının yetersiz başlanması sonucunda da olabilir. Doğumdan hemen sonraki sünnetlerde üstderininnin kısa kalmasına bağlı da gelişebilir. Tedavi gömüklüğün şiddetine ve çocuğun yaşına göre planlanır. Burada doktorlar olası cinsel kimlik karmaşası ve çocuğun özgüven kaybını göz ardı etmezler ve aileye gerekirse cerrahi tedaviyi önerirler.Yukarıdaki vakada çocuğun kilosu pipisini gizlemiş ayrıca buna eşlik eden pipisini dışarıya doğru iten bağları az oranda kısalmış, faysa dediğimiz yapılar arasında kaynaşma(bağlanma) sorunları oluşmuş fakat cerrahi tedavi önerilmemiştir. Son yıllarda cerrahi tedaviyi önermek için doktorlar geriye dönüşü zor çok psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle çok fazla beklememe taraftarıdır.

Çocuğunuzun sorunları ve onun hakkındaki sorularınız için doktorunuzdan çekinmeden randevu talebinde bulununuz…


Yalova Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!