Obezite sadece ülkemizde değil, tüm dünyada artış trendindedir. Görülme sıklığı 1975’ten bu yana 3 katına çıkmıştır. Yanlış yeme alışkanlıkları ve hareketsizlik ise obezitenin başlıca nedenleridir. Birçok hastalığı beraberinde getiren obezite aynı zamanda bebek sahibi olma konusunda da sorun yaratır. Kilo fazlası arttıkça yumurtlama fonksiyonları bozulur. Bebeğin rahme tutunması zorlaşır. Erken dönem bebek kayıpları artar. Birçok obez çift bebek için tedavi almak zorunda kalır. Tedavi başarıları da maalesef kilo artışıyla beraber değişir. Obez beylerde sperm sayı ve kalitesi düşer, östrojen miktarları artar.

Bebek için tedavi alan obez hastalarda ise normal kilodaki hastalara nazaran aylık tedavi iptalleri daha fazla yaşanır. Daha fazla miktarda ilaç kullanmak zorunda kalırız. Bu hastalarda daha az yumurta elde edilir ve sayıca daha az kullanılabilir embriyo oluşur. Tedavi sonucunda hamile kalma oranları ise zayıf hastalara nazaran daha azdır. Özellikle polikistik over sendromu olan obez hastaların tedavi başarıları normal kilodaki hastalara nazaran çok daha düşüktür.

%10 kilo kaybı ile insulin direnci düzelip, kendiliğinden gebe kalma şansı ve bebek eve götürme oranlarında artış görülür. % kilo kaybı ile yumurtlama fonksiyonları geri döner ve insulin direnci azalır.

Çiftlerin beraber kilo vermek için çaba sarfetmeleri ise tedavi başarısını artırır. Ayrıca çiftin yeme stilini düzeltmesi doğacak bebeğin ve tabii anne-babanın sağlığını da çok iyi etkileyecektir.

Ailecek sağlıklı günlere…


Afyon Karahisar Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!