Obezite ve tedavisi
Obezite ve tedavisi

OBEZİTE VE TEDAVİSİ

Obezite günümüzde hızla artan bir sağlık problemidir. Vücutta ki yağ oranının artmasıyla oluşan bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütünün hastalık nedeni olarak belirlediği 2 önemli sebepten biri sigara, diğeri ise obezitedir. Vücut kitle indeksinin (VKİ) 25 ve yukarısında bulunması derecelerine göre obezite olarak adlandırılmaktadır.

VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 25'e kadar olanlar normal

VKİ 25-30 arası kilolu

VKİ 30-40 arası olanlar obez

VKİ 40 ve üzeri olanlar morbid obez olarak adlandırılır.

VKİ kişinin boy uzunluğunun karesinin vücut ağırlığna bölünmesi ile bulunur. Örneğin ; boy 1.60 m olan 104 kilo olan bir kişinin (104/2.56) VKİ'si 40 olarak bulunur. Obezite ilk başta fazla kilo olarak görünmesine karşı diabet,hipertansiyon,kas ve eklem bozuklukları, erkek ve kadında kısırlık, cinsel isteksizlik,hareket ve sosyal yaşam kısıtlılığı, psikolojik sorunlar ve sosyal hayattan geri kalma nedeni olmaktadır. VKİ 40 kg/ m2 hasta ve VKİ'si 35 ve beraberinde hipertansiyon, diabet, artit, uyku apnesi sendromu cerrahi tedavi endikasyonun içindedir.

Bunun yanında psikolojik dengesizlik, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı diyet kısıtlamasına isteksiz aşırı şekerli sıvı tüketen hiatus hernisi olan, gebe hastalar, organ yetersizliliği ve sindirim sistemi kanaması riski olanlar, aspirin ve diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaç kullanma durumu olanlar ve tokluk merkezini engelleyen beyin tümörü olan hastalarda ameliyat yapılması sakıncalıdır.

Diyet yaptığı halde kilo veremeyen veya kilo verdiği halde sonra tekrar alan molbid obez hastalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Günümüzde mide içine silikon balon yerleştirilmesi de bir tedavi seçeneği olmuştur.Aşırı kilolu hastalarda mide içine silikon balon konulup kilosu düşürüldükten sonra cerrahi tedavi uygulanması bir tedavi şeklidir. Balon 6 ay mide içinde tutulabilmektedir. Dez avantajı ise; hastaların çoğunda kilonun geri gelmesine sebep olmaktadır. Balon dışında mide bandı uygulaması da bir tedavi yöntemidir. Mide bandı uygulaması kolayca uygulanmasına karşılık komplikasyonları olan ve takibi doktor ve hasta için sorunlu bir yöntemdir.Birçok obezite merkezinde uygulanma oranı hızla düşmektedir.

Günümüzde en çok uygulanan cerrahi yöntemler ise ;

1- Laparoskopik seleve gastrektomi
2- Gastirk bypas
3- Laparoskopik gastrik bypas
4- Roux-en-y gastrik bypas
5- Biliopankreotik ve diversiyon ve düodenal switch operasyonlarıdır.

Bu yöntemler arasında en çok yaygınlaşan ve komplikasyonlarıda daha az olan klinğimizde de en çok yapılan laporoskopik seleve gastrektomi ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarla beraber hastalar 1 yıl içinde vücut ağırlığının %36 ile %40'ını kaybetmekte, hipertansiyon ve şeker hastalığında ciddi düzelmeler gözükmektedir. Bunun sonucunda hastalar daha sağlıklı olmakta sosyal yaşamında düzelmelerle hayata bağlı hale gelmektedir.


Antalya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!