Eğer çocukların oyunlarını anlarsak onları daha iyi anlayabiliriz.Çocuklarla konuşmak yerine oyunlarını izleyerek düşünceleri, duyguları, motivasyonları ve mücadeleleri hakkında çok fazla bilgi ediniriz.Çocuğun dili oyunsa onun dilini öğrenmek çocuklarla daha tatmin edici ilişki kurmayı kolaylaştırır. Televizyonlarda izlediğimiz ya da hayvanat bahçelerinde gördüğümüz yavru hayvanların hayatta kalma mücadeleleri geliştirirken anne babalarıyla oynadıkları oyunları tatlı bir tebessümle izlemişizdir. Bilimadamları genellikle oyunun genç ve ileri yaştaki hayvanların gelişimlerini sağlıklı şekilde desteklediği konusunda ortak görüşteler.National Geographic dergisinde (Brown, 1994) hayvanların oyunuyla ilgili yapılan uzun dönemli çalışmalar oyunun ‘’yaşamın zorluklarına ve karmaşıklığına karşı bir prova’’ olduğunu öne sürer.Aynı durum insan yavruları için de geçerlidir.Oyunun ruhsal sağlık,zihinsel gelişim , yaratıcılık. Sorun çozme ve hatta iş üzerindeki üretim ile yakından ilişkilendirilmiştir.

Günlük hayatta çocuklar gelişimleri gereği çoğunlukla bir yetişkine ihtiyaç duyar ve yetişkin çocuğun davranışlarını kontrol eder. Bu çoğu zaman gereklidir.Uygun seviyedeki anne baba kontrolü çocukların güvenlik hissinin oluşumu için önemlidir.Ancak çocuklar kontrolü deneyimleyebilecekleri yeterli olanaklara sahip olamazlarsa bu hissi uygun olmayan yollarla kazanmayı öğrenirler.Bu bazen çocuğun başkaları kontrol etmesine bazen tamamen kontrolden çıkmaya bezen de çocukların kaygılarını kontrol etme denemeleri okul sorunlarına yol açabilir.

Çocuk oyunlarında kendi tarzında yaşadığı zor yaşantılarını tekrar yaşar. Nasıl ki yetişkinler kendilerini rahatsız eden yaşantılarını tekrar tekrar konuşurlar, rüyalarında görürler, ve düşünürler ve uygun bir çözüm bulana kadar bu durumla ilgilenmeye devam ederler.Eğer bir çocuk yapmaması gereken bir davranıştan dolayı annesi tarafından cezalandırılmışsa yaşadığı öfke, değersizlik ve kızgınlık duygularının üstesinden ancak oynayarak gelebilir.Rol oyununda kendisi anne olur ve çocuğunu azarlar.Burada artık annesinin rolünü çalmıştır.Yunanca anlamı temizlenme, arınma olan ‘’katarsis’’ Aristo zamanında ortaya atılmıştır. Bu görüşe göre birey eğer bir trajedi seyrederse kendi üzüntüsünden , kızgınlığından ya da korkularından arınır.Michaelis(1974) tarafından benimsenen bu görüşe göre, eğer kişi kendisi ya da onun yerine geçecek kişi duygularını yansıtacak bir oyun oynarsa bu duygularından kurtular.

Daha sayamadığım nice yararları olan oyunu aileler telefon yada tablet oyunlarına tercih ederlerse çocukların yaşayacağı birçok sorunu hal ederler..Çocuklar aileleriyle günde en az yarım saat oynamalıdırlar.Oyun ortamında çocuk olduğu gibi kabul edilmelidir. Çocuk rahat ve serbest davranabilmelidir. Herhangi bir engel olmadan duygularını yaşayabilmelidir. Oyun içerisinde yaşanacak zorlukların üstesinden çocuğun gelmesine özen gösterilmelidir. Hangi oyunu seçeceği, oyunu sonuna kadar sürdürmesi gibi çocuğa bırakılmalıdır. Oyun süresince çocuğun konuşmalarına ve davranışlarına müdahale edilmemelidir, sıcak ve sevecen bir ilişki kurulmalıdır.Oyun sırasında çocuğun davranışlarına ve duygularına dikkat edilmeli ve davranışları üzerine dikkati çekilmelidir.Oyunda oynanacak oyunları çocukların gelişim düzeyine göre seçmeli, gerektiği zaman sınırlılıklar konulmalıdır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!