Ortodonti nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda ortodonti
Ortodonti nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda ortodonti

Ortodonti, dişlerdeki ve çenelerdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavi edilmesiyle ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Dişlerde görülen düzensizliklerin sebepleri neler olabilir?

Dişlerde ve çenelerde görülen düzensizliklerin en önemli iki sebebi genetik yatkınlık ve erken süt dişi çekimleridir. Bunun dışında uzun süre emzik kullanma, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklar, çocuğun uzun süre ağız solunumu yapmasına sebep olacak bademcik, geniz eti gibi problemler de çene ve dişlerdeki bozukluklara sebep olabilmektedir.

Çocuğunuza kaç yaşında bir ortodontik muayene yaptırmalısınız?

Oluşabilecek ortodontik sorunların önlenmesi veya basit şekilde tedavi edilmesi için erken yaşta teşhis oldukça önemlidir. Çocukların 7 yaşında henüz süt dişleri ağızdayken muayene edilmesinde yarar vardır. Çeneleri ilgilendiren bozuklukların tedavisinin çocuğun henüz büyümesi devam ederken yapılması gerekmektedir ki, bu da bazı ortodontik tedavilerin 9-14 yaş arasında başlaması gerektiğini gösterir.

Yetişkinlerin de ortodontik tedaviyle dişleri düzelir mi?

Tabii ki! Ortodontik tedaviyle her yaşta dişleri haraket ettirmek mümkündür. Ancak çeneleri ilgilendiren bazı anomalilerin tedavisinde büyümeden faydalanmak için erken dönemde teşhis ve tedavi gerekmektedir.

Ortodontik tedavi süresi ne kadardır?

Aktif olarak tedavi süresi 1,5- 2 senedir. Ancak çenelerdeki anomalilerin tipine, tedaviye başlama yaşına, hastanın tedaviye uyumuna göre bu süreler değişebilmektedir.

Ortodontik tedavi, diğer diş tedavilerine göre uzun süreli bir tedavidir ve tedavi süresince hekiminizle devamlı bir iletişim halinde olmanız gerekmektedir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!