Ortodonti gerek genetik gerekse konjetinal nedenlerle dişlerin ağız içinde normalden farklı şekil ve konum bozukluklarıyla birlikte görülen dişsel ve çenesel bozuklukların tedavi edildiği diş hekimliği bilim dalıdır. Başlangıçta estetik kaygılarla yapılmaya başlansa da günümüzde kapsadığı alanlar genişlemiş ve hem estetik hem fonksiyon hem de fonasyon açısından bir gereklilik haline gelmiştir.

Ortodontik tedavilerin gerekliliği

Ortodontik tedaviler, genel olarak protetik tedavilerle düzeltilemeyecek durumlarda ya da protetik tedavilerle düzeltilmesinin etik ve tıbbi açıdan sakıncalı olduğu durumlarda .Oysa ki Çenesel ve dişsel bozuklukların ve çapraşıklıkların düzeltilmesinde, dişlerin eğimlerinin ve akışlarının çene kemiği ile uyumsuzluklarının tedavisinde ilk akla gelmesi gereken tedavi şekli olmalıdır.

Ağzınızda bulunan her türlü mal okluzyonun bir dengesi vardır. İşte ortodonti bu dengeyi değiştirerek yeni ve daha doğru bir denge kurar. Dişler çene kemiğine elastik bağlar ile tutunurlar. Ortodontik tedavi sırasında uygulanan braketler tellerin uygulandığı kuvveti dişe ileterek dişin etrafındaki bu elastik bağların sıkışarak ters taraftakilerin de gerilmesine yol açarlar. Böylelikle dişler hareket ederler. Sıkışma yönünde kemikte erime (rezorpsiyon) olurken, gerilme yönünde kemikte yeni kemik (apozisyon) oluşur. Kemik yapımı, yıkımdan daha yavaş olduğu için hareket eden dişin arkası bir süre boş kalır.

Geç kalınmaması gereken durumlar

Dengeli olamayan yüz ve çene yapısı

Ağızdan solunum

Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma

Uzun süre biberon ve emzik emme

Çiğneme ve konuşmada zorlanma

Aşırı ilerde yada geride konumlanan çene yapısı

Önde konumlanmış dişler (fırlak)

Gömük dişler ya da yanlış yerde konumlanmış dişler

Süt dişlerinin erken ya da geç kayıpları

Alt ve üst dişlerin hiç temas etmemesi ya da aşırı biçimde temas etmeleri

Bunları biliyor muydunuz?

Ortodontik tedavilerin süresi 6 ay ile 36 ay arasındadır.

Apareylere (braketler) alışma süresi 7-10 gündür.

Ortodontik tedaviler kesinlikle bir ortodonti uzmanına yaptırılmalıdır.

Aktif ortodontik tedaviler 9-14 yaşları arasında başlamaktadır.Bununla

Ortodontik tedavilerin uygulama seansları kesinlikle ağrısızdır.

İyi bir ağız hijyeni sağlanamadığı takdirde braketlerin etrafına yiyecek artıklarının birikmesiyle dişlerde çürükler oluşabilir.

Braketler takıldıktan sonra kırılmalarına yol açacak her türlü sert gıdadan kaçınılmalıdır. Ön dişlerle yiyecekleri koparmamalıyız.

Tellerin görünmesinden hoşlanmayanlar için Lingual teknik denilen dişlerin iç yüzeylerine de takılan ya da şeffaf olan braketler de vardır. Ancak bu teknikle tedavi süresi daha uzun sürer.

Ortodontik tedaviler sonrasında pekiştirme tedavisi yapılmazsa dişler eski haline dönebilir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!