Ortodontik tedavinin başlamasıyla ağız içinde dilde yanak ve dudağın iç kısımlarında Ortodontik aygıtlara bağlı geçici olarak yumuşak doku rahatsızlıkları oluşabilir. Ayrıca dişlerde çiğneme sırasında geçici hassasiyet oluşabilir. Bütün bu duyulan rahatsızlıklar yaklaşık 1 haftalık alışma dönemini takiben tamamen kaybolur. Sabit ve hareketli apareylerle yapılan tedavilerde mutlak suretle iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Tedavinin uzunluğu problemin ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır ve 8 aydan 4 ila 5 yıla kadar uzayabilir. Ama genelde ortalama ortodontik tedavi 1,5 ila 2 yıl sürebilir.

Başarı Ortodonti uzmanının kabiliyeti ve hastanın istek ve yardımına bağlıdır. Ortodonti uzmanı tarafından verilen tavsiyeleri uygulamak çok önemlidir. Tedavinin başarısı aynı zamanda hastanın hekimle beraber çalışma uyumuna bağlıdır. Çocukların ortodontik tedavisinde ailenin de bilinçli olması çok önemlidir.

Ortodontik aygıntlar ve apareyler kendileri dişlere hasar vermemekle birlikte zayıf fırçalama ve şekerli içecekler, dişlerde çürüklere sebebiyet verebilir. Braketler ve tellerin arasına yiyecekler girebildiğinden plak oluşumu normalden daha hızlıdır. Bu yüzden dişlerin ve Ortodontik apareylerin çok iyi temizlenmesi gerekir.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!