Ortodonti nedir?
Ortodonti, halk arasında tel tedavisi olarak bilinmektedir. Esas olarak ortodonti düzgün diş demektir ve diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Bu branşta tedavi uygulayan diş hekimine ortodontist (ortodonti uzmanı) denir.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) herkese uygulanabilir mi?
Hem çocuklarda hem de erişkinlerde uygulanabilir. Küçük yaştaki çocuklarda hareketli apareyler dediğimiz çocuk tarafından takılıp çıkarılabilen plaklar kullanılıyor. Tüm daimi dişler tamamlandığında sabit ortodontik tedaviye geçiliyor. Sabit tedavide dişler üzerine yerleştirilen braketler ve teller kullanılıyor. Eskiden sadece metal braketler kullanılmaktaydı. Günümüzde ise metal braketlerin boyutları oldukça küçültülmüş ve hatta diş renginde, şeffaf braketler geliştirilmiştir. Özellikle erişkin hastalarımız çalışma hayatlarını da etkilemediği için estetik olan şeffaf braketleri tercih etmektedir. Bunlar dışında dişlerin arka tarafına yapıştırılabilen braketler ve şeffaf plaklarla yapılan farklı tedavi seçenekleri de kullanılmaktadır.

Tel tedavisi dişlerimize zarar verir mi?

Toplumuzda tellerin dişlerde çürüğe yol açtığı konusunda bir inanç vardır. Oysa ki çürüten tel değil yiyecek artıklarıdır. Ağız bakımınn iyi yapılması sonucu dişlerde çürük oluşmaz. Bu diş tellerini kullanmayan biri için de geçerlidir. Tedavi sonucunda elde edilen düzgün sıralı dişler daha kolay temizlenebilir ve bu da çürük ve diş taşı oluşumunu engeller.

Teller takılırken ağrı olur mu?

Braketlerin dişler üzerine yapıştırılması ağrılı bir işlem değildir. Herhangi bir anestezi de uygulanmaz yani iğne yapılmaz.

Tedavi sırasında nelere dikkat etmek gerekir?
Dişler üzerine yapıştırılan braketler fındık, fıstık gibi sert yiyeceklerle kırılabilir. Ayrıca karamel, sakız gibi yapışkanlı yiyecekler hem braketlere yapışıp temizlemeyi zorlaştırır hem de braketleri kırabilir. Bunlara dikkat edildiği sürece yemek yemede bir sıkıntı yaratmaz.

Tel tedavisi pahalı mıdır?
Ortodontik tedaviye alternatif olan dişlerin küçültülüp porselen kaplamalar yapılmasına göre hem maliyeti daha ucuz hem de daha sağlıklıdır. Kendi doğal dişlerimize zarar gelmemesi ve uzun dönemde diş sağlığına katkısı en büyük avantajlarıdır. Ayrıca tedavi maliyetini değerlendirirken doktorunuzun eğitimi, acil durumlarda kolay ulaşabilmeniz, randevulara gidebileceğiniz günler açısından değerlendirmeniz önemlidir.

Sakarya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!