Ortodontik tedavilerde  estetik yaklaşımlar
Ortodontik tedavilerde estetik yaklaşımlar

Günümüzde çocuklar kadar erişkinlerde dişlerinin düzgün bir dizilime sahip olmasını ve hayata güvenle gülümsemeyi talep etmektedir. Ortodontik tedavilerde erişkinler için yaş sınırı var mıdır? 6 ay gülüşü nedir? Ortodontide estetik yaklaşımlar nelerdir? İnvisalign olarakta adlandırılan şeffaf plaklarla ortodonti sihirli bir değnek midir? ve Lingual Ortodonti hangi durumlarda uygulanır?

Ortodontik tedavide ilk muayene 7-8 yaşlarında yapılır. 9-12 yaşları arasında iskeletsel bozukluklar ve darlıklar tedavi edilirken, 12 yaşından itibaren ise dişsel bozuklukların tedavisi gerçekleştirilmektedir. Çocuklarda metal braketler dişlerin ön yüzeylerine uygulanmaktadır. Yetişkinler içinse bu durum bazen rahatsızlık yaratmakta,tellerin sosyal hayatı ve dış görünümü olumsuz yönde etkileyebileceği sıkça dile getirilmektedir. Ortodontinin erişkinlerin estetik taleplerini karşılayacak biçimde zamanla gelişmesi: 30’lu,40’lı ve hatta 60’lı yaşlarda dahi ortodontik tedavi olan bireyleri aramızda yaygın olarak görebilmemizi sağlamaktadır. Ortodontik tedavilerde diş ve çevre dokular sağlıklı ise herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Son yıllarda Amerika’daki ortodonti bölümlerine erişkin ortodontisine yönelik uzmanlık programları eklenmektedir. 6 ay gülüşü kavramını da yine Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bu tip kısa süreli tedaviler; alt ve üst çene ön bölgede üst üste binen dişleri sıralamakla yetinmekte ancak derin kapanış,açık kapanış ya da çapraz kapanış gibi dişsel bozuklukların tedavisi için uygun bulunmamaktadır.

Günümüzde erişkinlere sunulan estetik ortodonti yelpazesi kapsamında; estetik braketler ve porselen teller;görünmez ortodonti olarak adlandırılan şeffaf plaklarla ortodonti ya da tellerin tamamen dişlerin iç yüzeylerinden uygulandığı lingual tedaviler yer almaktadır.

Estetik braketler ve teller, konuşma mesafesinden dahi zor görülebilen,kendini kamufle edebilen tel özeliğindedir.Çocuklarda yaygın olarak gördüğümüz metal braketlerle elde edilebilen tatminkar sonuçlara erişkinlerde estetik braketlerle de ulaşılabilinmektedir. Estetik braketlerin geçmişte sıkça belirtilen tedavi süresini uzattığı ve metal braketlerden daha kırılgan olduğu düşüncesi ise günümüz teknolojisi ile geliştirilen yeni porselen braketler ile geçerliliğini yitirmiştir.

İnvisalign olarakta adlandırılan şeffaf plaklarla ortodontik tedavide ise diş yüzeylerine herhangi bir braket yada tel dahi uygulanmadan; dişlerin neredeyse görünmeyen bir seri şeffaf plakla tedavi edilmesi gerçekleştirilir ancak bu sistem her ortodontik bozukluk için uygun değildir.Dişlerinizin şeffaf plaklarla ne kadar sürede tedavi edilebileceği sorusunun yanıtı ancak bir ortodonti uzmanına muayene olunduktan sonra alınabilinir.

Ortodontide dişlerin dil tarafındaki yüzeylerine uygulanan braket ve teller ile yapılan ve kusursuz estetik sağlayan tedavilere lingual ortodontik tedavi denilmektedir. Bireylerin diş yapısının içten tel uygulamasına uygun olup olmadığının belirlenmesi ortodonti uzmanlarınca gerçekleştirilmektedir. Dıştan tel tedavilerine göre biraz daha uzun sürebilen içten tel tedavilerinde bireylerin tellerine alışmaları yaklaşık 2 hafta sürmektedir. İçten teller İncognito adı verilen teknikte dişlerin dile bakan yüzeylerine birebir uyacak sekilde altın alaşımlı döküm olarak hazırlandığından bireylerin tellerine alışması daha çabuk gerçekleşebilmektedir. Ortodontik tedavi ile dişlerinin düzelmesini isteyen ancak görüntüsünden rahatsız olan hastalar için lingual ortodontik tedavi başarılı bir çözüm olmakta ve erişkin ortodontisindeki estetik yaklaşımlarda öncü rol oynamaktadır.

Herkese sağlıklı ve huzurlu gülüşler dilerim.

Şimdi hayata gülümsemenin tam zamanı…


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!