Panik atak; çarpıntı, terleme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma, çıldıracağı korkusu, ölüm korkusu, uyuşmalar, ürperme ya da ateş basmaları vb. şeklinde belirtiler gösterir.

Panik bozukluğu ise; beklenmedik, ani, tekrarlayan panik ataklar ile sonrasında başka atakların da olacağına ilişkin sürekli bir kaygı durumudur. Panik bozukluğun ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bu arada hastaların atak belirtilerine yönelik kontrolün ellerinde olduğunu, aslında delirme ya da çıldırma veya kalp krizi geçirme risklerinin olmadığının vurgulanması önemlidir Ancak tedaviyi tamamlamayan ya da yarıda bırakan hastalarda ataklarda tekrarlama görülebilir.

Düzenli ilaç tedavisi, psikoterapiler ‌yanı sıra solunum ve gevşeme egzersizleri yararlı bulunmuştur. Panik atak hastalarına ayrıca beslenme (öz. akşam yemeğinde salata sebze ağırlıklı yeme, abur cuburdan kaçınma vb.) yeterli uyku düzeni ile alkol, sigara ve aşırı kafein tüketiminden uzak durma yanında düzenli egzersiz önerilir.

PANİK YOK TEDBİR VAR


Antalya Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!