Peniste ilk başta ağrılı olarak ele gelen peyroni plakları, fark edilen sert tabaka olarak ortaya çıkmaktadır. Zamanla peniste eğrilik ve sertleşme sorununa sebep olabilmektedir. Temelinde penise travmalar ve vücudun kendine verdiği doku düzeyinde reaksiyonlar yatmaktadır. İlk 18 aylık dönem akut safha olarak geçmektedir. Tedavinin etki gösterip şikayeti ve oluşan plakları geri döndürebileceği dönem bu akut dönemdir.

Tedavide birçok ilaç alternatif olarak kullanılabilmektedir. Her ilacın etkinliği ve yan etki profili farklı olmakla beraber, hastayla konuşulup tedavi ve takip kişiye özel düzenlenme ve takip gerektirmektedir. Penise uygulana Şok Dalga Tedavisi'nin ( ESWT) ilaç tedavisine eşlik etmesi şikayetlerin giderilmesi konusunda akut dönemde faydalı olmaktadır. ESWT tedavisinin klinik düzeyde ciddi yan etkisinin olmaması, bu tedaviyi daha sık olarak kullanmamıza olanak sağlamaktadır.

Hastalık ağrının geçtiği, penis eğriliğinin nihai şeklini aldığı durum kronik evreye geçildiğini göstermektedir. Bu aşamada ilaç veya ESWT tedavisinin faydası olmamakta, şikayet ve eğrilik durumuna göre cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!