Cinsiyet seçiminde ve Genetik teşhisinde nasıl bir rol oynar ?

Tıbbi prosedürlere göre implantasyon öncesinde embriyo üzerinde yapılan işlemler, embriyo tarama veya pre-implantasyon genetik tanı olarak bilinir (PGT). Bazı koşullarda bu yöntemler döllenmeden önce yumurtalar üzerinde de uygulanabilir. Herhangi bir ebeveyn gibi, hamile kalmak isteyen tüm çiftler aynı umutlarla sağlıklı ve yakın bir zamanda bir çocuk sahibi olmayı dilerler. Böylece hastalarımıza sağladığımız kişisel bir hizmet olan implatasyon öncesi genetik tanı ile Tüp bebek Tedavisi gibi birçok metotla desteklenen tıbbi prosedürler hamile kalmayı daha kolaylaştırır.

Genetik tanı yöntemlerinin sürecini gözlemlemek ve teşhis etmek, risk atlında olan embriyoları göz önüne alarak tespit etmeyi gerektiriyor. Bu gözlemleme süreci potansiyel olarak risk altındaki embriyoyu genetik koşullar çerçevesinde ileride çocuk için oluşacak hastalıkların tespitini içerir. Hiçbir hastalık semptomu embriyo düzeyinde test edilemez ve tanımlanamaz; ancak hastalık ya da deformite potansiyelini belirlemek için embriyoların genetik, anatomik ve fizyolojik şartlarını değerlendirmek mümkün olabilir.

Birçok insan için PGD testi son derece avantajlıdır ve sistematik seçicilikle gebeliğin sonlandırılma olasılığını önler . Embriyolarda genetik hastalıkların riskleri ayıklandığı zaman, bebeğin doğmadan o hamilelik esnasında düşürülebilme olasılığı çok daha küçütür. Cinsiyet seçimi de cinsiyete bağlı genetik hastalığı olanlar için PGD testi ile tıbbi uygulama kapsamında ele alınır.

IVF Doktoru İçin PGT

PGT, çocuklara genetik hastalık geçirme riski taşıyan ailelerin çocuk sahibi olma şanslarını büyük ölçüde arttırır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!