Piezo burun estetiği
Piezo burun estetiği

Burun kemeri şekillendirilmesi ve burun kemiğine yönelik şekillendirme ( osteotomi) burun estetik operasyonlarının önemli bir aşamasıdır. Kemiğe yapılan işlemler çok büyük oranda cerrahi başarıyı etkilemekte ve postoperatif dönemde hastaların en çok rahatsızlık duyduğu ödem, ekimoz gibi yakınmalara neden olmaktadır.

Septoplasti ise fonksiyonel ve estetik burun cerrahisinin temel aşamasıdır. Burun estetik cerrahisinde kemik çatıya yaklaşım için osteotom, törpü, çizel gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Bu cerrahi enstrümanlar yıllar içinde daha fonksiyonel hale getirilmiş olmasına rağmen kemik kesileri konusunda daha kontrollü ve çevre yumuşak doku üzerinde ise daha az travmatik çalışabilecek yeni cerrahi gereçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yıllar içinde güç kontrollü (Power assisted) gereçler geliştirilmiştir. Güç kontrollü gereçlerle başarılı sonuçlar elde edilmekle beraber çevre yumuşak doku hasarı, kullanım zorluğu gibi nedenlerle kullanımları kısıtlı olarak kalmıştır.

Piezzoelektrik ultrasonik cerrahi cihazı elektrik akımını özel bir transducer tarafından ultrasonik dalgalara çeviren patentli bir cihazdır. Özel bir el probuna aktarılan ultasound dalgaları özel kesici uçlar sayesinde 25-29 kHz frekansları arasında çalışarak , mineralize dokular (kemik, sert kıkırdak) üzerinde etkili olup, kesme işlemi yapmaktadır. Çalışma frekansı 50 kHz altında olduğu için yumuşak dokular (mukoz membranlar, kan damarı, sinir dokusu..) üzerinde çalışmayı durdurmakta, bu dokulara zarar vermemektedir.

Piezzoelektrik ultrasonik cerrahi cihazı çeşitli frekanslarda çalışarak ultrasonik dalgalar oluşturur, çekiç görevi görerek kontrollü olarak mineralize dokuyu kesme, kırma işlemi gerçekleştirir. Mineralize doku bu yöntem sırasında ısı hasarına uğramaz ve histolojik olarak da cerrahi alanda nekroz saptanmaz. Hem kemik dokusu orjinalliğini yitirmemis olur hemde ameliyat sonrası iyileşme çok daha hızlı olur.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!