İki vücut yarımının birleştiği yerde, ortada bulunan kıl köklerinin birleşme hatasından veya kıllarının tutunmasından “Kıl Dönmesi” meydana gelebilmektedir. Hastalığın sebepleri arasında; aşırı kilo, hareketsiz yaşam, uzun süreli oturarak iş yapma, yoğun saç ve vücut kılı ile hijyen kurallarına uymamak görülmektedir. Deneyimsiz ellerde ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi kötü sonuçlar doğurmaktadır. Hastalar maalesef kandırılmakta ve ümit tüccarlığı yapılmaktadır.

Hastalarımız bu hastalığı tarif ederken; “Dönem dönem kuyruk sokumumda ağrı oluşuyor.”, “Vücudumun orta hattında bir ya da daha fazla delik var.”, “Kuyruk sokumum enfeksiyon kaptı.”, “Apse ve şişlik hissediyorum. Canım yanıyor ve dokunamıyorum.” şeklinde ifadeler kullanmaktadır.

Tedavi için merkezimizde hastalık doku etkin bir biçimde temizlenmektedir. Hastalıklı dokunun çıkarılmasının ardından doku boşluğu doldurulur. Yapılan lokal anestezi altındaki bu işlem ile hastalarımız kısa zaman içinde iyileşmektedir. Merkezimizde, ilerlemiş kıl dönmesi sorunları için teknik cerrahi yöntemlerde uygulanmaktadır.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!