Pişik yaz aylarının gelmesiye bezi olan bebeklerin kabusu olabilmektedir.

Pişik genelikle bezin bağlandığı bölgelerde kasıklarda popo ve diğer bezin kapattığı alanlarda görülen cildin tahriş olmasıdır. Özellikle altları sık değiştirilmeyen ıslak kalan bebeklerde idara ve dışkıda bulunan amonyak deriye teması halinde oluşur. Bunlarla birlikte bezlerin yıkandığı sabun tozu ve deterjana karşı oluşan alerji ve bağlanan bezin kenarlarında deriye temas eden bölgelerinde de pişik gelişebilir.

Pişikler kırmızı üzerinde noktasal görünebildiği kadar içi oyuk halinde de daha ileri çeşitleri görülebilir.Hijyene dikkat etmek, uzun süre ıslak kalmasını engellemek gereklidir. Bunun yanı sıra bebek tenini nemden koruyan hazır bezler kullanmaları tercih edilmelidir.

Pişik oluşmasını engellemek için ; Bebeği altı düzenli aralıklarla değiştirilmeli

Bebeğin altı biraz havalandıktan sonra bezi yeniden takılmalı, Her bez değiştirildiğinde ıslak mendille temizliği yapılmalı,

Deri kıvrım yerleri ıslak ve nemli olmamalı, koruyucu pişik kremi kullanılabilir.

Ya da bebek pişik olduğunda neler yapılabilir?

Uzun süreli altını açık bırakmak gerekecek, koruyucu pişik kremi kullanılabilir,altını sıkı bağlamamak gerekir.

Pudra kullanmayın, naylon çamaşır giydirmeyiniz.Devam bir durum alırsa hekim kontrolünden mutlaka geçmeli çünkü mantar oluşma ihtimali vardır.

Doğa yağlardan oluşan süt ürünleri, soya yağı, badem yağı gibi içerikli temizleme mendilleri tahriş oluşumunu azaltabilir. Pişik kremleri bebek cildin üzerine bariyer yaparak pişik gelişimini engeller.

Temizlik mendilleri ve diğer ürünler bebek cildi Ph sı ile uyumlu olmalıdır. Allerjen içerikle sahip , kimyasal madde, alkol ve boya maddeleri içermemelidir.Çünkü bebek cildi ince ve hassas olduğu için tahriş olmaya ve enfeksiyon olmaya yatkındır.


Antalya Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!