Pizzanızı doğru seçin!
Pizzanızı doğru seçin!

Tüm dünyanın ortak olarak sevdiği nadir yiyeceklerden olan pizza, hem lezzeti hem de çabuk dağıtımı sebebiyle ülkemizde de hem öğrenciler hem de aileler arasında oldukça sık tercih edilen bir yiyecek oldu. Sağlık açısından pizzaya bakıldığında, tüketim sıklığının yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumuna göre ayarlanması çok önemli. Çünkü bazı çeşit pizzaların küçük bir boyu bile bir kadının günlük alması gereken ortalama kalorinin hepsini karşılayabiliyor. Aynı zamanda seçilen pizzanın çeşidi de sağlık açısından çok önemli. Bazı pizza türlerinin sadece kalori içerikleri değil, aynı zamanda kolesterol, doymuş yağ, sodyum içerikleri de bir o kadar yüksek… Çok sık tercih edildiklerinde lezzet için sağlıktan vazgeçmek anlamına gelebilir.

Hamur seçimini doğru yapın… En sağlıklı olan tam tahıllı unlardan hazırlanan pizzalardır. Eğer böyle bir seçim yapma şansınız varsa mutlaka tam tahıl unlarından veya kepekli undan hazırlanan pizzayı seçmelisiniz. Eğer gittiğiniz yerde böyle bir imkan yoksa mutlaka ince hamur sipariş etmeye özen gösterin.

Malzeme seçimini doğru yapın… Tavuk eti, sebze ve peynir içeren pizza çeşitleri şarküteri ürünleri içeren pizzalara göre çok daha sağlıklıdır. Malzeme sayısını çoğaltmak adına zeytin dilimleri ve az miktarda mısır da ilave edilebilir. Eğer şarküteri ürünleri içeren bir pizza yemek istiyorsanız o zaman malzeme çeşidini 2 adette sınırlamaya çalışın.

Malzeme seçme şansınız yoksa… Sadece menüde yer alan pizza çeşitlerinden sipariş verebiliyorsanız ince hamur vejetaryen pizza veya sebzeli (Akdeniz) pizza gibi seçeneklere yönelin. Kalın hamur ile ince hamur arasında her bir küçük dilim için en az 100 kalori ve en az 5 gram yağ fark ettiğini unutmayın. Mayonez yerine ketçap, hardal ve baharat tercih etmeniz daha sağlıklıdır. İlla mayonez diyorsanız light olanları tercih edin ve küçük kutu (20 gram) ölçüsünden vazgeçmeyin.

Arkadaşlarınızla eve sipariş verirken… Tek başınıza bir pizza sipariş etmek yerine bir arkadaşınızla ortak sipariş verin ve pizzanızı paylaşın. Pizzayı fazla kaçırmamak için öncesinde tüketmek üzere artık birçok pizza restoranında bulunan salata çeşitlerinden birini veya fırında pişirilmiş tavuk parçaları alternatiflerini tercih edebilirsiniz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!