İngilterede yaklaşık toplam nüfusun %10 u reçete edilmiş bitkisel destek hapları kullanıyor ve her yıl milyarlarca dolar para bu destek ürünlerine harcanıyor. Hastalar ve sağlık çalışanları bu destek ürünlerin ters etkileri konusunda aslında cahil , tam olarak yan etkileri bilinmiyor. Üstelik bu destek ürünleri ülkemizde ve tüm dünyada rahatlıkla bulunabildiklerinden ve satın alınmaları konusunda insanlar “doğal” olduklarını düşündüklerinden bir çekinme ya da gerekli dikkat söz konusu değil.

Çokça ve gereksiz şekilde kullanılan ve halk arasında “ilaç” gözüyle bakılmayan bu ürünler, hasta tarafından muayene sırasında doktoruna kullandığı ilaçları sayarken dahi söylenmiyor ve bazı felaketlere davetiye çıkabiliyor. Kan pıhtılaşmasını önleyici etkileri olan ve fakat hasta tarafından bilinemeyen, doktoruna da iletilmeyen, menapoz sonrası bitkisel destek hapları, operasyon sırası ve sonrasında aşırı kanamalara neden olarak hem hasta sağlığını tehdit edebilir hem de ameliyat sonrasında yara iyileşme problemleri, uzun süren drenaj, seroma oluşumu gibi yan etkileri artırabilir.

Bitkisel destek haplarının büyük çoğunluğu antikoagülan etki ile kanamaları artırabilir, kalp damar sistemine etkileri olabilir; istenmeyen, kontrolsüz sedatif (sakinleştirici) etkiler gösterebilir.

Doktorunuza gittiğinizde mutlaka bu tür destek hapları kullandığınızı bildirin ve yanınızda götürerek ona gösterin. Doktorunuz rutin muayenede bunları sormayı unutabilir ve olası bir cerrahi müdahalede önemli riskler taşıyabilirsiniz.

Ülkemizde de çokça üretilen, televizyon programlarında bile peynir ekmek gibi satılabilen bu ürünlerin tanıtımlarında bile ne yazık ki “doktor” lar yer alabiliyor.
Unutmamak gerekli ki hastalık yoktur “hasta “ vardır ve her hastaya özel yaklaşmak ve onun sağlık durumuna göre tedaviler “düzenlemek” gerekir. Yoksa her dizi, kolu, midesi ağrıyan aynı hapı alacak ve kurtulacaksa o zaman gerçekten biz doktorlara ihtiyaç yok!


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!