Polarize güneş gözlükleri, suya çok zaman harcayan insanlar arasında her zaman çok popüler olmuştur. Ve iyi sebeplerden dolayı - polarize lensler, güneş ışığını diğer yüzey gözlüklerinden daha iyi yansıtan ışığın parlamasını engeller.

Ancak güneş gözlükleri sadece balık avlamayı veya plaja gitmeyi seven insanlar için değildir. Açık havada parlamadan rahatsız olan herkes bu gelişmiş güneş gözlüklerinden faydalanabilir.

Polarize güneş gözlükleri de sürüş için yardımcı olabilir, çünkü taşıt davlumbazları ve açık renkli döşeme gibi düz yüzeylerden parlamalara neden olan yansımaları azaltır.

Katarakt ameliyatı olan biri de dahil olmak üzere ışığa duyarlı bazı insanlar, polarize güneş gözlüklerinden de faydalanabilirler.

Polarize lensler nasıl çalışır?

Güneş ışığı her yöne dağılır. Ancak düz yüzeylere çarptığında, yüzeylerden yansıyan ışık kutuplaşmaya meyillidir - yani yansıyan ışık ışınları daha düzgün (genellikle yatay) yönde hareket eder. Bu, parlamaya neden olan ve görünürlüğü azaltan sinir bozucu ve bazen tehlikeli bir ışık yoğunluğu yaratır.

Polarize olmayan güneş gözlükleriyle vs polarize olmayan güneş gözlükleriyle yan yana perspektif görünüm

Polarize güneş gözlükleri, özellikle su üzerinde üstün parlama koruması sağlar.

Polarize lensler, bu tür yoğun yansıyan ışığı engelleyen, parlamayı ve rahatsızlığı azaltan özel bir filtreye sahiptir.

Polarize güneş gözlüğü camları konfor ve görünürlüğü arttırsa da, bu lensler tavsiye edilmediğinde bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun bir örneği, yansıyan ışığın parlak yamalarını görmek istediğiniz yerdeki yokuş aşağı kayaktır, çünkü sizi buzlu koşullara karşı uyarırlar.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!