Politik görüşünüz beyninizin hacmine yansır
Politik görüşünüz beyninizin hacmine yansır

Dünyanın en prestijli ünivesitelerinden biri olan University College of London’da insanların politik görüşleri ve beyin hacimleri üzerine yapılan bir araştırmada muhafazakar ve liberal siyasi görüşlere sahip kişilerin farklı beyin bölgelerinde hacimsel değişiklikleri olduğu bulunmuştur.

Araştırmaya göre özellikle korku duygusunun düzenlendiği yer olan bir kıvrım gibi uzanan amigdala bölgesinin muhafazakar kişilerde daha geniş olduğu tespit edilmiştir. Kendini muhafazakar olarak tanımlayan bireylerin iğreti ve nefret duygularına daha hassas oldukları bulunmuşken yapılan beyin görüntülemelerinde amigdala kıvrımının aynı zamanda iğreti ve nefret gibi duyguların hissedilmesinde rol oynadığını ve muhafazakar bireylerde bu bölgenin daha büyük hacimde olduğu görülmüştür.

Öte yandan liberal görüşe sahip kişilerin empati ve dürtü kontrolü gibi bilişsel fonksiyonların kontrol edildiği yer olan “anterior cingulate cortex” (acc) bölgelerinin daha büyük olduğu beyin görüntülemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Öte yandan bu bölge kişinin belirsiliklere karşı daha toleratif olduğunu ve bu yüzden liberal siyasi görüşe sahip kişilerde bu bölgenin daha geniş olduğu görülmektedir.

Özetle, korku ve iğreti duygularının kontrol edildiği bölge olan beynin amigdala bölgesi muhafazakar düşüncelere sahip kişilerde daha büyüktür. Öte yandan, kendini liberal görüşlü olarak tanımlayan kişilerde, empat, karşıtlığı ve kuşkuyu tolere etme gibi bilişsel fonksiyonların koordine edildiği acc bölgesinin daha geniş olduğu bulunmuştur. Bilmediğimiz nokta ise bu bölgeler yüzünden mi belirli bir siyasi görüşümüz var yoksa siyasi görüşlerimizden dolayı mı beynimizin bu bölgelerinde hacimsel değişim olduğudur. Bu araştırma grubunun başı olan yazar Dr. Ryoto Kanai bunu öğrenmek için daha çok araştırmaya gerek olduğunu belirtmektedir.

Nöropsikolog

Alkım Seven


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!