Yaşla birlikte özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan değişiklikleri düzeltmeye yönelik pek çok tedavi uygulanmaktadır. Son yıllarda ameliyatsız yöntemlerin daha çok tercih edildiğini görmekteyiz. Cerrahi yöntemler daha ileri yaşlarda tercih edilmekte ve yüzdeki yaşlılık bulguları belirgin olarak ortaya çıkana kadar kişiler cerrahinin riskini göze alamamaktadır. Ancak bu alandaki pazar genişliği yetkin olmayan kişiler tarafından da uygulamalar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle yüz gençleştirme işlemlerini Estetik Cerrahi ya da Dermatoloji uzmanlarına uygulatmanızı öneriyoruz.

1. BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI

Ticari ismi Botoks olan Botulinum toksin uygulamaları Estetik Cerrahide en sık uygulanan ameliyatsız estetik işlemdir. Yüz gençleştirmenin olmazsa olmaz tedavi seçeneklerinden biridir. Botoks kırışıklık tedavisinde , yaşla birlikte gevşeyerek aşağı doğru yer değiştiren kaşın kaldırılmasında, boyun ve dekolte kırışıklarının giderilmesinde kullanılır. Botoksun bilinen bir yan etkisi yoktur , kırışıklık tedavisindeki en etkili ve pratik yöntemdir.

2. FOCUS ULTRASOUND İLE YÜZ GERME

Ses enerjisini kullanan cihazlar ile cilt altındaki kollajen uyarılarak özellikle orta yüz bölgesinde çeneye doğru kayan dokuların sıkılaşarak , oluşan cilt altı sıkılaşma ile daha gergin bir hale getirilmesi işlemidir. Focus Ultrasound ile kollagen sentezi uyarılarak yaşla azalan cilt altı destek dokusunun artırılması ve sarkmanın azaltılması amaçlanır. 40-45 dk süren işlem sonrasında iş ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

3.DOLGU ENJEKSİYONLARI

Dolgu enjeksiyonu Estetik Cerrahide çok sık kullandığımız bir yöntemdir. Özellikle yaşla birlikte orta yüz bölgesinde oluşan volüm kaybının restorasyonunda, göz altı bölgesinde gözyaşı oluğunda oluşan çukurluğun düzeltilmesinde, dudak üstü çizgilerinin düzeltilmesinde , kaş arasındaki derin kırışıklıkların düzeltilmesinde dolgu maddelerinden yararlanıyoruz. Dolgu maddeleri normalde vücudumuzda bulunan hyaluronik asit içermektedir. Dolgular enjekte edildikleri bölgeye göre 1-2 yıl kalıcı olabilmektedir.

4.CİLT GENÇLEŞTİRME

Cilt altındaki elastikiyet kaybının düzeltilmesinin ardından ciltte oluşan deformasyonun giderilmesi yüz gençleştirmenin bir parçasıdır. Daha sağlıklı bir görünüme sahip olmak için laserle cilt soyma, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi uygulanabilir.

Yüz gençletirme de tedavi seçenekleri kişinin şikayetie ve ön planda olan deformasyonuna , beklentisine göre düzenlenmelidir. Herkeste aynı tedavi yolunu izlemek yeterince etki alınmamasına yol açabilir. Tedavi yöntemleri farklı kişilerde farklı etkiler oluşturabilir. Yüz gençleştirme ile ilgili mutlaka bu konuda yetkin konunun uzmanı bir hekimle iletişime geçiniz.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik Cerrahi Uzmanı


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!