Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum destekli porselen kaplama modelleri özellikle beyaz renkte olan ve ışığı geçiren zirkonyum alaşımından olduğu için görsellik anlamında çok daha iyi sonuçlar vermektedir

E- max Porselenler alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan yada tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan estetik olarak çok üst seviyede gelişmiş kaplamalardır.Bu tür kaplamalarda diğer kaplamalarda olan Zirkonyum yada metal alt yapı yoktur.

E max porselenler estetik amaçlı kullanılabilmekte olup , ışık gçirgenliği çok iyi olduğu için doğal dişe çok yakın bir estetik sunmaktadır.Zirconium veya metal destekli çalışmalara oranla dişte daha az aşınma yapılır.

Metal Destekli Porselen Nedir?

Metal destekli porselen kaplama modelleri için sağlamlık ve verimlilik açısından son derece iyidir.

Laminant Vener Porselen Kaplama Modelleri

Laminant Vener porselen kaplama modelleri yaprak porselen modelleri olarak anılmaktadır. Bu kaplama görsel anlamda sorunlu olan ön dişlerde yaprak porselenlerin oldukça kaliteli ve doğal bir şekilde yapıştırılması ile gerçekleştirilmektedir.

Kaplama yapılması gerekiyorsa bu durumda emax ve zirkonyum arasında bir tercih yapılması gerekecektir. Buna da tabii ki en iyi hastanın kendi doktoru karar verecektir.

Ülkemizde porselen kaplama uygulamalarına olan talep neticesinde çok sayıda porselen diş modelleri uygulanmaktadır. Bu modeller kullanıldığı metala göre farklılaşmaktadır. Her bir modelin estetik anlamda bazı özellikleri bulunmaktadır. Ve her bir porselen kaplama yöntemi sağlamlık, doğalılık ve fiyat anlamında farklı oranda avantajlar sunulmaktadır. Genel itibari ile porselen diş kaplama hizmetlerinin hepsi estetik ve güzel bir görünüm sunmaktadır. Ama insanlar özellikle teknolojik gelişmeler neticesinde doğallık ve estetik görüntüyü daha ön plana almaktadır. Bu sebeple porselen diş kaplama modellerinde son yıllarda oldukça doğal görünümle sunan modeller daha ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda diş kapama yaptırmak isteyen kişiler kendileri için en uygun modelin seçiminde ve bu hizmeti sunan hekim ile klinik konusunda oldukça hassas davranmaktadırlar

E Max Porselen Kaplama Modelleri

Full porselen kaplama modelleri için sağlamlık ve tamamen güçlendirilmiş porselen yapısı ile porselen kaplama modelleri arasında en dayanıklı ve görsel anlamda doğala çok yakın görselliği sunan ve maliyet anlamında da pahalı bir model durumundadır

Tam porselen kronların en büyük avantajı estetik olarak doğal dişe çok daha yakın görünümde olmalarıdır.

Sonuç olarak Yapılacak porselenlerin avantaj ve dezavantajlarını diş hekimi ve hasta birlikte değerlendirmelidir. Yapılacak porselen türüne bu şekilde karar vermek oldukça sağlıklı bir yöntemdir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!