Kadınların bir çoğu adet öncesi dönemde mizaç ve davranış değişiklikleri yaşamaktadır. Her değişklik ise PMS olarak tanımlanamaz. Kadınların %80-90'ında adet öncesi dönemde çok da fazla rahatsız etmeyecek şekilde bir çok belirti görülür. Ancak sadece %3-5'inde bu şikayetler oldukça belirgin olup kadının yaşam standartlarını bozacak kadar ağırdır. Premenstrüel sendrom, her adet siklusunun son 7-10 günü içerisinde, kişinin yaşam biçimini etkileyecek boyutta, fiziksel ve psikolojik belirtilerden bir kaçının görülmesi olarak tanımlanmaktadır. PMS de görülen 100' den fazla belirti olmasına karşın,en sık karşılaşılan belirtiler; karın şişliği, anksiyete, memelerde gerginlik, ağlama nöbetleri, depresyon, yorgunluk, irritabilite, susama, iştah değişiklikleri , çeşitli derecelerde ödemdir. Premenstrüel sendromun özelliği bu şikayetlerin adet ile birlikte ortadan kalkmasıdır.
Nedenleri
Bu konuda bir çok araştırma yapılmasına karşın nedenleri konusunda yeterli kanıt bulunamamıştır. Ancak bu konuda bir çok teori üzerinde durulmaktadır.
PMS'ye neden olduğu düşünülen faktörler
Progesteron seviyelerinin azlığı
Östrojen seviyelerinin yüksek olması
Östrojen/progesteron oranı değişiklikleri
Serotonin eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluğu
Mg eksikliği, çinko eksikliği, pridoksin eksikliği
Prolaktin artışı
Hipoglisemi...
Psikolojik Belirtileri
Değişken ruh hali, depresyon, kızgınlık, öfke, hiddet, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, kendine güvensizlik, suşçluluk, paronoid, intihara eğilim, negativist tutum, toplumdan kaçma, libido değişiklikleri, anoreksi, işten kaçma, aşırı susama, uyku bozuklukları, tuzlu yağlı yeme isteği, yorgunluk korkular, iştah artması....
Fiziksel belirtiler
Memelerde hassasiyet, karında şişkinlik, ağırlık artışı, kol ve bacaklarda ödem, baş ağrısı, kabızlık, diyare, titreme, ciltte, saçta yağlanma, saçta kuruluk, bulantı, eklem–kas ağrıları, kramplar, idrar miktarında azalma, baş dönmesi, kıllanma artışı, çarpıntı, baş dönmesi, terleme...
Çok fazla farklı belirtisi olan PMS tanısı için aynı hastada bütün belirtilerin görülmesi gerekmez. PMS adetle beraber sona eren siklusun ilk yarısında en az 7 günlük şikayetsiz dönemin olduğu bir tablodur.
Tanısı için 2-3 ay süreyle hasta takip edilmeli şikayetler dönemleri, ve şiddetleri belirlenmelidir
Tedavisinde egzersiz, diet düzenlemesi, progesteron, doğum kontrol hapları, bazı hormonlar, antihipertansifler, idrar söktürücüler ve antidepresanlar kullanılabilir.

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!