Probiyotikler ve prebiyotikler: gizli yardımcılar
Probiyotikler ve prebiyotikler: gizli yardımcılar

Mutlaka herkes probiyotik ve prebiyotikler hakkında bir şeyler duymuştur. Fakat tam olarak ne olduklarını biliyor musunuz? Yapılan beslenme araştırmaları gıdalardaki belirli fonksiyonel bileşenlerin sağlığın iyileştirilmesinde etkisinin olduğunun altını çizmektedir. Bu fonksiyonel bileşenlere biz probiyotikler ve prebiyotikler diyoruz.

Peki probiyotik nedir? Probiyotiklere vücuda yararlı iyi bakteriler de diyebiliriz. Yani bizim bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan bakterilerdir. Bu aktif kültürler bağırsak florasını dengelemek için kullanılır. Bu fonksiyonel bileşen genel sağlığa ve bağışıklığa destek olabileceği gibi yiyeceklerdeki protein ve yağ yıkımını da sağlamaktadır. Besinlerin sindirimini kolaylaştırmakta ve emilimini arttırmaktadır. Özellikle gastrointestinal sistem ( sindirim sistemi) sağlığı açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin probiyotikler ‘’irritabl bağırsak sendromu’’ tedavisinde kullanılmaktadır. Bu canlı kültürlerin bazı suşları belirli allerji belirtilerini önlemeye, laktoz intoleransının komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Probiyotiklerin diyetteki yeri nedir peki ? Günlük fermente edilmiş yoğurtlar, kefirler, eski peynirler, şaraplar diyetle alabileceğiniz probiyotik kaynaklarıdır.

Peki prebiyotikler nedir? Prebiyotiker besinlerin içerisinde bağırsaktaki bakterilerin gelişimine yardımcı olan ve sindirilemeyen karbonhidratlardır. Basitçe söylemek gerekirse yararlı bakterilerin besleyicisidir. Prebiyotikler gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) sağlığının gelişmesine katkı sağlamakta, mineral emilimini arttırmakta, kolon kanser riskini azaltmaktadır.

Prebiyotiklerin diyetteki yeri nedir peki ? Prebiyotik içeren gıdalar muz, soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz, enginar, soya fasülyesi ve tam buğday içeren besinlerdir. Yeterli miktarda prebiyotik içeren besinlerden en az birinin günlük diyette yer alması büyük önem taşımaktadır.

Probiyotik ve prebiyotikler diyet suplementleriyle de takviye edilebilir. Fakat bunları vücuda takviye etmek için için özel olarak hap, ilaç ya da başka karışımlar kullanmaya gerek yok. Aspen ve Academy of Nutrition and Dietetics ‘e göre probiyotik ve prebiyotikler için ilk olarak gıda kaynaklarına yönelmek gerekir. Çünkü besinler ilaçlara göre çok daha kolay emilir ve sindirilebilir yapıdadır.

Probiyotik ve prebiyotikleri dinamik bir ikili yapan nedir ? Prebiyotikler, bizim gastrointestinal sistemimizi koruyan ve iyileştiren probiyotikler için bir sabah kahvaltısı, bir öğle yemeği ya da bir akşam yemeği gibidir. Mesela muzlu yoğurt bu açıdan mükemmel bir ikilidir. Bu yüzden market listenizi hazırlarken probiyotik ve prebiyotik içeren besinlerden almaya dikkat edin. Ürünlerin etiketini mutlaka okumaya ve alışverişinizi sağlıklı birliktelikler üzerine kurmaya dikkat edin.

Unutmayın Probiyotikler ve prebiyotikler sağlıklı bir bağırsak florası için anahtardır.


Adana Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!