Genellikle estetik ve plastik cerrahide gençleştirme operasyonlarında kullanılan, hastayı kendi kanıyla iyileştiren bir tedavi yöntemi olan PRP’nin (Platelet Rich Plasma), son yıllarda kas. tendon ve eklem rahatsızlıklarında da başarılı sonuçlar vermektedir, Osteoartir diz kireçlenmesinde yeni umud olan, kişinin kendi kanıyla iyileşmesine imkan veren PRP tedavisinin başlangıçta anti-aging’e yönelik kozmetik amaçlı bir tedavi olarak geliştirilmiş ama sonraları kas iskelet sistemi hastalıklarında da iyileştirici etkisi fark edilerek bu alanda kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlandığından doğal bir tedavi yöntemidir"
PRP enjeksiyonunun, bir tür semptom giderici uygulama olmayıp direk hastalığın kendisini tedavi etmeye yönelik bir tedavi yöntemdir
"Hastadan damar yolu ile yaklaşık 10 ile 20 cc kadar kan, bu iş için özel olarak hazırlanmış pıhtılaşma önleyici tüpe alınır. Alınan kan özel santrifüj işleminden geçirilir. Santrifüj işleminden sonra kanın trombosit dışındaki hücreleri tüpün dibine çöker ve üzerinde trombosit hücrelerinden zengin sarı renkli bir plazma sıvısı kalır. Bu üstte kalan sıvının dip kısmında trombositlerin daha yoğun olduğu bölgeden her milimetre küpünde yaklaşık 1 milyon trombosit hücresi olan plazma enjeksiyonun uygulanacağı enjektöre çekilir. Son olarak enjeksiyon yapılmadan önce bu plazmaya trombositleri aktive edecek mai eklenir. PRP artık kullanıma hazırdır ve bu aşamadan sonra bekletilmeden uygun teknikle diz, omuz gibi eklemlere kasa, tendon ve tendon yapışma yerlerine enjekte edilir." uygulama hastalığın çeşidini, kronik olup olmadığına. vücuttaki bölgesine göre 1 ile 3 enjeksiyon şeklinde uygulanır, süre 10 gün ile 1 ay arasında uygulanır.
PRP İYİLEŞMEYİ BÜYÜK ORANDA HIZLANDIRIYOR
Günümüzde

Eklem diz, dirsek, omuz kireçlenmeleri,

Yumuşak doku yaralanmaları MAS, FMS

Tendon sorunları (tenisçi ve golfçu dirseği, aşil tendinitler, diz tenditleri),

Yara yeri iyileşmesi, diyabetik ayak yaraları,

Menüsküs yaralanamları

Omuz dirsek eklem yaralanmaları

Topuk dikeni,

Akut, kronik streinler

Kırık kaynamasının hızlandırılması

gibi çeşitli durumlarda PRP tedavisine başvurulmaktadır, "Özellikle spor yaralanmalarında, yaralanma bölgesine yapılan PRP enjeksiyonunun iyileşmeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir”
Özellikle diz kireçlenmelerinde PRP enjeksiyonu sonrası o bölgedeki hasarlı dokulara yapışan PRP tamir sürecini hızlandırıp dokuları yenileme ve rejenerasyona sebep olarak ağrıyı yavaş yavaş azaltmaktadır.
"PRP tedavisi mutlaka egzersizler ve kilo verme programları ile desteklenmelidir. Ayrıca fizik tedavi ile beraber uygulandığında sonuçlar daha da başarılı olmaktadır. PRP tedavisinin ilaç içermemesi nedeni ile yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir dolgunluk hissi enjeksiyona bağlı hafif bir ağrı yapabilir. Bu etki bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer ve herhangi bir zararı yoktur. Bu durumda buz uygulaması ve kısa süreli ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu doğal tedavi yöntemi sonuçları itibari ile umut vaat etmektedir. PRP tedavisi ile ilgili devam eden olumlu sonuçlar nedeni ile uygulama alanları giderek artmaktadır.


Adana Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!