Yara iyileşmesini hızlandırmak ve daha iyi iyileşmenin sağlanması üzerine onlarca çalışma yapılmaktadır.

Bu uygulamalar içinde PRP yani kanın trombositten zengin kısmının özellikle diş eti hastalığı ve implant tedavisinde uygulanması iyileşmede ciddi hızlandırıcı etki sağlamaktadır.
PRP ( kanın plazmadan zengin kısmı) 20 SENE ÖNCE ÖZELLİKLE İMPLANT KAYBINI ÖNLEMEYE YÖNELİK BİR İŞLEM OLARAK DİŞ HEKİMLERİ TARAFINDAN BULUNMUŞTUR.

Kişinin kendi kanı alınarak santrfuj edilir ve ayrıştırılır. Bu işlem sonucu bir jel şeklinde elde edile kan dokusu defekt olan bölgeye yerleştirilir. Özellikle ileri derece diş eti hastalığına bağlı sallanan dişler,problemli impant bölgelerinde son derece etkili iyileşme sağlamaktadır.

PRP tedavisi ağız içinde şu işlemlerde kullanılır:
1-Diş çekimi sonrası çekim boşluğunun iyileşmesinde
2-Diş eti hastalığı sebebiyle tedavi görecek dişlerin etrafında
3-Kemik grefti uygulanması gereken (kemik kaybının çok olduğu bölgelere kemik tozu koymak)
bölgelerde kemik greft materyali ile birlikte
4-İmplant uygulamalarında
5-Sallanan implantların tedavisinde
PRP son derece güvenilir bir uygulamadır. Hastanın kendi kanı kullanıdığı için enfeksiyon, hastalık bulaşma (HIV, Hepatit gibi), alerji yaratma riski bulunmamaktadır.
İşlemin uygulanması;

Hastanın diş tedavisi ile aynı saatte kanı alınır. Alınan kan santrfüj aletinde 10 dakika civarında işlem görerek ayrıştırılır. Bu sırada diş bölgesi temizlenmiştir ve açık olan diş yüzeyine kanın jel gigi olan kısmı yerleştirilir. Trombositten zengin bu kısım özellikle yara bölgesinde iyileşmeyi hızlandırıcı etki başlatır, yara iyileşmesi çok daha hızlı olur.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!