Platellet Rich Plasma (PRP), trombosit yönünden zenginleştirilmiş plasma demektir. Hastadan alına bir miktar kan, santrifüj edilip, tüp içinden trombositten zengin olan kısım alınarak, hastanın problemli bölgesine homojen bir dağılımla enjekte edilir. Buradaki amaç, o bölgedeki kök hücreleri uyarmak, yenilenmelerini sağlamak, cilt altındaki büyüme faktörünün açığa çıkmasını ve birlikte kollajen ve hyalüronik asit yapımının artırılmasını temin etmektir.

PRP, birçok tıbbi problemin tedavisinde klasik tedaviye destek olarak ya da tek başına kullanılmaktadır. Estetik alanda yaygın olarak, saç dökülmesi ve kellikte kullanıldığı gibi, ince dolgu ya da mezolifting (cilt germe, canlandırma) amaçlı da kullanılmaktadır. Hazırlanması ve uygulanması kolay, acısız, kanamasız, 35-40 dk gibi kısa bir sürede biten, yüksek hasta uyumlu bir uygulama olup, sonuçları oldukça memnuniyet vericidir.

Bugün, standart PRP setlerinin içine, kullanım amaçlarına göre ek ürünler katarak daha da etkin hale gelmeleri sağlanmıştır. Dolgu amaçlı setlerde Ca-Chloride, saç tedavisi setlerinde Ca-Chloride ve Biotin, mezolifting amaçlı setlerde ise Hyalüronik asit bulunmaktadır. Ayrıca etkinliği artırmak için Batroxobin içeren setler de mevcuttur.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!