Psikolojik dayanıklılık nasıl korunur?
Psikolojik dayanıklılık nasıl korunur?

Bireyler günlük yaşamda birçok sorumluluk üstlenip farklı ilişkilerde farklı rollere girerler. Yaşam olayları bazen stresli ve yorucu olabilir, ilişkilerde problemlerle karşılaşılabilir. Bütün bunlar bireylerin psikolojisini zorlar ve yıpratır. Psikolojik dayanıklılık(sağlamlık) işte tam da bu noktada devreye girer. Eğer psikolojik dayanıklılığı yüksek bir bireyseniz karşılaştığınız engelleri psikolojik olarak daha rahat aşarsınız. Nasıl ki bağışıklık sisteminiz güçlü olduğunda hastalıklara yakalanma olasılığınız düşerse aynı şekilde psikolojik dayanıklılığınız yüksek olduğunda da psikopatolojilere, psikolojik rahatsızlıklara karşı korunmuş olursunuz.

Araştırmalara göre psikolojik dayanıklılığı artıran şeylerden biri üretmektir. Üretmek bireyleri aktifleştirir ve yaşamda kök salmalarını sağlar. En küçüğünden en büyüğüne ortaya bir ürün çıkarmak, ona emek vermek, zaman harcamak hayata devamlılık motivasyonunu arttırır. Bir şey üretebilmek için zamanı verimli kullanmaya çalışmak program yapma becerisini geliştirir, insanın yaşadığı anla ilgili farkındalığını arttırır. Üstelik çoğu zaman bir şeyler üretebilmek için işbirliği gereklidir. Bu da insanlarla ilişkileri etkinleştirerek bireye sosyal destek sağlar. Yine üretilenlerin paylaşılması insan ilişkilerini pozitifleştirir, ılımlı bir iklim oluşturarak sevgi bağını besler.

Mesela, bugünlerde evlerde çok lezzetli bir üretim var. İnsanlar yazın bereketini kışa aktarabilmek için reçeller, salçalar, kompostolar yapıyorlar. Verilen emeğin ve zamanın somut bir ürün şeklinde ortaya konması(zaman planlaması, aktif çalışma), diğer bireylerin bu ürünle ilgili iltifatları( sosyal destek, sevgi bağı) kişilerin yaşam motivasyonlarını arttırıp psikolojik dayanıklılıklarını destekliyor, psikolojik problemlere karşı kalkan oluyor. Bu geleneksel alışkanlık kişileri onlar fark etmeden koruyor.


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!