Hayatımızın her döneminde bir takım problemlerle karşılaşırız. Yaşamımızda elimizde olmadan olumsuz yaşam olaylarıyla karşılaşabiliriz. Uyum sağlamakta zorluk çekebiliriz. Uyum sağlama sürecinde çevremizdeki insanlardan amatörce psikolojik destek alırız.

Psikolojik destek sürecini önceleri komşularımız, yakın arkadaşlarımız, ya da dostlarımız akrabalarımızdan alıyorduk. Yaşam olayları öylesine hızlı gelişiyor ki herkesin hayatı yoğun ve karmaşıklaştı. Herkes kendi hayatının sorumluluğunu almak ve yaşama uyum sağlamak zorunda hissediyor. Bu durumda psikolojik yardım aldığımız çevremizdeki insanların da psikolojik destek almaya ihtiyaçları olduğunu biliyoruz.

Bir takım sorunları olan vatandaşın, yaşadığı sıkıntının psikolog doktorlar tarafından adının ne olduğunu söylemelerinin çok da önemi kalmıyor. İçsel olarak sıkıntı yaşayan bireyin ilgilendiği şey, yaşadığı bu durumun adının anksiyete bozukluğu olması değildir. Vatandaşın ilgilendiği şey, yaşadığı huzursuzluğa çözüm bulmaktır. Bunun için sade bir vatandaş bursa da şu uzmanlık alanlarını ya da uzman psikolog arayışı içine girer. Bursa psikolog doktorları, bursa da psikolog arıyorum, evlilik terapisti, aile terapisti, empati aile danışma merkezi, bursa çocuk psikolog, aile terapisi, aile terapistleri, evlilik terapistleri, evlilik danışmanı, evlilik danışma merkezi, aile psikologları, evlilik terapisti bursa, bursa psikoterapi, aile psikoloğu, bursa aile terapisi, aile terapisi bursa, evlilik danışmanları, evlilik psikoloğu, bursa evlilik terapisti, evlilik terapisti bursa, aile terapisti bursa, bursa aile terapisti.

Önemli olan Bu yaşam olayları ölüm, boşanma, travma, trafik kazası ya da endişe ve sıkıntı veren diğer olaylar olabilir. Duygu durum bozukluğu ( depresyon), anksiyete bozukluğu'na yol açmış sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. İlaçsız tedavi olmayı beklemiş olabilirsiniz. Ya da baş etmekte zorluk çektiğiniz de depresyon psikoterapi'si ya da bir başka şekilde psiko terapi almış olabilirsiniz. Ya da birçok insanın yaptığı bazı davranışlar sergiliyor olabilirsiniz. Siz de bir kaygı ve endişe verici durumla karşılaştığınızda aşağıdaki gibi başetme yolları deniyor musunuz ?

Kendinizi sürekli çalışmaya verebilirsiniz. Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Çözümü alkol kullanmakta arayabilirsiniz. Unutmak istiyorum diyebilirsiniz. Sigara kullanıyorsanız miktarını artırmış olabilirsiniz. Alışveriş hastalığına yakalanmış gibi davranabilirsiniz. Karşı cins arkadaşlık ilişkilerine yenilerini ekleyebilirsiniz. Spor yapmaya yönelebilirsiniz. İnsanlardan ya da dostlarınızdan uzaklaşabilirsiniz. Umutsuzluk duygusu içinde dini gereklilikleri yerine getirmeye özen gösterebilirsiniz.

Yukarıdaki yollar ve yöntemler ya çok az etkilidir ya da etkisiz yöntemlerdir. Sadece günü kurtarmaya dönük rahatlama çabalarıdır. Bir kısmı işlevsel ve olumlu özellikler de taşır. Örneğin spor yapmak veya işlerimize daha sıkı sarılmak bunlar arasında sayılabilir.

Hayatımız boyunca değişik şekillerde bizi mutsuzluğa sürükleyen, bizi huzursuz eden, içsel olarak huzursuzluk yaşadığımız birçok olayla karşılaşabiliriz. Kendimize özgü yollar geliştirerek bu kaygı ve endişe yaratan durumlarla baş etmeye çalışırız.

Doğru yöntemler arasında en önemlisinin psikolojik tedavi yollarını aramak olduğunu ve bir psikolog doktor gibi profesyonellerden ya da bursa psikolojik danışmanlık merkezlerinden destek almamız gerektiğini unutmayalım. Çünkü kaygı ve endişe durumları enerjimizi ve yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. İş ve eşimizle ilgili olan yaşamımızı olumsuzlaştırır. Bunları yaşamak ve hayat kalitemizi düşürmeden bursa psikolog listesi'nden psikolojik destek almalısınız.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!