Hepimiz kendimizle, geleceğimizle ilgili hayaller kuruyoruz, gerçekleştirmek istediğimiz şeyleri planlıyoruz. Tabii ki de kurduğumuz bu hayallerin ve yaptığımız planların gerçekleşmesini istiyoruz. Benim de bir hayalim vardı; psikolog olmak. Şimdi ki hayalim ise çok iyi bir psikolog olmak. Bu benim için çok heyecan verici aynı zamanda da zorlayıcı bir süreç, ama hedefime ulaşmak için bu yolda adım adım ilerlemeye kararlıyım.

Psikolog olmak, özellikle Türkiye’de, çok zor bir zanaat. Mesleki anlamda her zaman öğreneceğiniz yeni bir şeyler var ve kendinizi sürekli geliştirmek, yenilemek zorundasınız ki size gelen danışanlarınıza yardımcı olabilin.

Terapide, neredeyse en önemli olan şey, danışanla aranızda iyi bir terapötik ilişki kurmaktır. Eğer ki danışan olarak sizler, psikoloğunuzla iyi bir terapötik ilişki kurmak istiyorsanız, terapi ile ilgili, terapi ve psikologlarla ilgili yanlış inançları kırmak adına birkaç önemli bilgiye sahip olmalısınız.

Bunlardan ilki şöyle; eğer siz bir psikoloğa giderseniz, sırlarınızı, hayatınızla ilgili önemli noktaları onunla paylaşırsanız, psikoloğunuz sizin deli olduğunuzu düşünmeyecektir. Hepimizin hayatında zor dönemleri olmuştur, psikoloğunuz da dâhil, işler istediğimiz gibi gitmemiştir, yanlışlar yapmışızdır. Bunların hepsi insan olmanın gerektirdiği şeylerdir çünkü hiçbirimiz mükemmel değiliz. Burada güzel olan nokta bizim hayatımızı ve kendimizi değiştirebilme imkânımızın ve şansımızın olması. Psikoloğa giderek durumunuz hakkında konuşmak belki de kendiniz için yapacağınız en mantıklı davranıştır.

Bilmeniz gereken ikinci bilgi ise, psikologlar hiçbir zaman hiç kimseye tavsiye vermezler. Sizinle bilgisini paylaşır ve sizin kendi kararınızı vermeniz konusunda sizi desteklerler. Psikologlar, hayatınızı yönetebilmek için gerekli olan özgüveni keşfetmenizde size yardımcı olur. Şunu düşünebilirsiniz: “Kendi kararımı kendim vereceksem, psikoloğa neden gideyim!” Psikolog size direk bir tavsiye vermez, fakat size yönelteceği sorularla kendinizi tanımanızı, içsel bir yolculuk yapmanızı sağlar. Bu sayede asıl istediğiniz şeyi fark eder ve harekete geçmek için adımlar atmaya başlarsınız.

Bilmeniz gereken diğer bir bilgi de şu; terapi, duygularınızı nasıl göstermeniz gerektiğini öğrenebileceğiniz en mükemmel yer! Bu sizin için çok zor ve acılı bir süreç olabilir, ancak kesinlikle vazgeçmeyin. Terapi süresince olumsuz duygularla ve deneyimlerle nasıl baş edebileceğinizi, kendinizi bunlardan nasıl koruyacağınızı öğreneceksiniz. Terapiye gelen kişiler sorunlarını psikoloğun çözeceğini düşünüyorlar. Bu tamamen yanlış bir düşünce, çünkü problemlerinizi sadece siz çözebilirsiniz. Psikolog, bu yolda kendinizle ve hayatınızla ilgili en iyi ve mantıklı kararı verebilmeniz için size destek olur. Değişimi yaratacak güç sadece sizin avucunuzun içinde!

Terapiye gelmek ve bunu sürdürmek çok zor bir süreçtir. Zaman alır, enerji gerektirir. Kendinizle çalışmak istiyorsanız, öncelikle bunun için kararlı, dirençli ve sabırlı olmalısınız. Ancak ondan sonra hayatınızda ve sizde iyi şeyler olmaya başlar.

Siz de herkes gibi mutlu olmak ve hayal ettiğiniz hayatı yaşamak istiyorsunuz. İsterseniz, mutlu olabilir ve hayal ettiğiniz hayatı yaşayabilirsiniz.

Psikolog Gonca BAĞLAR


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!