Rahim ve vajinanın doğuştan anomalileri
Anne karnında gelişmenin erken döneminde serviks (rahim ağzı) ve uterus (rahim) sağlı sollu yerleşmiş "müller kanallarının" orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. İlk birleşmede iç duvarlar orta hatta ince bir bölme oluşturur. Kaynaşma ilerledikçe bu bölme rahim ağzından rahime doğru (aşağıdan yukarı) incelerek kaybolur. Rahimdeki anomalilerin bir kısmı bu birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğuştan olan yani konjenital bozukluklardır.
Anomali olarak çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir.
Daha nadir olarak, rahmin, vajinanın gelişmemesi (vajinal agenezi=Rokitansky Mayer Hauser Küstner sendromu) söz konusu olabilir.
Rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi). Bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir. Bu bölmeler eğer enine ise ergenlik döneminde adetler başladığında adet kanı içeride birikir ve ciddi ağrı yapan hastalığa sebep olur. Benzer şekilde imperfore himen denen himende (kızlık zarı) hiç açıklık olmaması da aynı ciddi ağrılı duruma sebep olur.
İmperfore Himen
Bu durumda vajinada ve rahimde biriken kan tüpler yoluyla batına akar. Bu tür durumlarda cerrahi tedavi ile kaın dışarıya akabileceği bir açıklık sağlanır.
Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter( gelişmemiş) boynuz görülebilir.
Bazı uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.
Rahim anormallikleri nelere sebep olabilir?
1-
İnfertilite (Bebek sahibi olamama)
2- Tekrarlayan Gebelik Kaybı
3- Erken Doğum Tehdidi
4- Suların Erken Gelmesi (Erken membran rüptürü)
5- Bebeğin doğumda baş ile değil de makad veya yan olarak gelmesi (prezentasyon anomalileri)
6-
Intrauterin fetal ölüm (Anne karnında, rahimde bebek ölümü) gibi pek çok komplikasyonlara neden olabilir.
Tekrarlayan Gebelik Kaybı ve Rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik) de uterus anomalilerin bulgusu olabilir.
Ancak doğuştan rahmin bu tür anatomik problemleri olsa dahi rahim içi hacmi bebeğin normal gelişimi için yeterli olan kadınlarda doğuma kadar hiç bir problem çıkmayabilir.
Vajinoplasti nedir?
Vajinanın hiç olmadığı durumlarda tedavi bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.
Doğurganlığın etkilendiği durumlarda metroplasti (uterusun şeklinin ameliyatla düzeltilmesi) operasyonu gerekir.
Septum (bölme) varlığında,
Histeroskopi ile bu septumun kesilmesi en etkili tedavidir.

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!