Uykusuzluk ve açlık durumunun beyinde alışveriş yapma isteği doğurmaktadır. Ramazan ayında gereksiz alışveriş harcamalarına dikkat edilmelidir. Oruçluyken artan alışveriş çılgınlığının önüne geçmek için alışverişler iftardan sonrasına bırakılmalıdır.

Alışveriş davranışlarını tetikleyen en önemli unsurlardan biri açlık ve aç karnına yapılan alışverişlerdir. Özellikle iftar öncesi çıkılan alışverişlerde gereksiz harcama yapma riski yüksektir. Ramazanda daha çok gıda harcamaları yapılır ve gereksiz birçok gıda ürünü alınır.

Güzel bir iftar sofrası hazırlayabilmek gayesiyle gereksiz gıda alışverişi yapılabilir. Zaten Ramazan ayında kilo alma oranları da artıyor. Özenle hazırlanan sofralar, daha önce alınmayan ve sadece ramazanda yenilen lüks yiyeceklere yapılan harcamalar ortaya çıkıyor. Ayrıca iftar davetleri ile de tamamen gıdaya yönelik alışveriş eğilimleri artıyor. İhtiyaçtan fazla alınan gıda maddeleri bozuluyor ya da gereksiz tüketildiği için hem bütçe hem de sağlığımız olumsuz etkileniyor.

Alışverişleri tok karnına yapın

Bünyenin terbiye edildiği Ramazan ayında alışveriş bağımlısı olan, alışveriş yapmaktan kendini alamayan kişiler, bu sorundan kurtulmak için bir başlangıç yapabilirler.

Ramazanda nasıl oruç tutarak vücudumuzu terbiye ediyorsak, alışveriş yapma isteğimizi de engelleyebiliriz. Bazı kişiler vakit geçirmek için alışveriş merkezlerine gidip karınları aç olduğu için ihtiyaçları olmadığı halde can sıkıntısından alışveriş yapıyorlar. Bunu önlemek için alışveriş merkezlerinden uzak durmak gerekir. Ayrıca gösterişin dinimizde yeri olmadığını hatırlayıp mütevazı bir sofraya yetecek kadar yemek hazırlayın. Alışverişleri iftar sonrasına bırakmak faydalı. Hem karın tok olduğu için gereksiz alışveriş engellenir, hem de yemek sonrası hareket edilmiş olur.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!