Ramazanda yapacağımız değişikliklerden biri de beyaz ekmekten uzaklaşmak olsun. Uzak durmamız gereken beyaz ekmeği hayatımızdan bu ramazanla çıkarabiliriz.

Saatlerce iftar için hazırlık yapanlara yeni bir görev bulmuş olalım. Onca çeşit yemek yerine ekmeğimizi tam buğday unu, ekşi maya ya da piyasadaki mayadan kendimiz yapalım.

Ne şekilde yapıldığını bilmediğimiz şeyleri değil evde kendi yaptığımız, temiz ve içine ne girdiğini bildiğimiz şeylerle bereketli bir ramazan geçirebiliriz insaAllah.

Danışanlarıma sıkça öneriyorum ekmeklerini yapmalarını.Yapabilir miyim acaba diyenler o ekmeği yedikten sonra aldıkları ekmekleri beğenmez oldular. Kaldı ki satılan tam buğday ekmeği tamamen tam buğday unundan yapılmıyor.

Tam buğday unu kabarır mi,içi çiğ kalmaz mi diye korkanlar oluyor. İçine hiç beyaz un karıştırmaya gerek yok. Satılanlar kadar puf puf olmuyor ama gayet lezzetli, aynı zamanda daha doyurucu oluyor.

İçine sindirimini kolaylaştırmak için ketentohumu eklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca hamura zencefil,zerdeçal eklemeyi de unutmayın.

Ramazan pidesi olmadan olmaz diyenler olacak, onu da evde deneyebilirsiniz ya da biraz uzak durabilirsiniz. Pidesiz olmaz diyenler için her gün almamak bir seçenek olabilir. Haftanın bazı günlerinde tüketilebilir. Ancak yine porsiyon kontrolü önemli. Taze oluşuyla ne kadar yediğinizi anlamayabilirsiniz. Bir avuç içi kadar pide bir ince dilim beyaz ekmeğe eşdeğer.

Özellikle sahur da tüketilen beyaz ekmek günü daha zor geçirmemize sebep olacaktır. İftarda pide yediysek sahurda muhakkak tam buğday tüketelim. Zor olduğunu düşünenler olacaktır elbet. Ramazanın amacını, neden oruç tuttuğumuzu düşünerek asıl amacından sapmadan bu ayı geçirebilmek mümkün.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!