Refraktif göz cerrahisi nedir?
Refraktif göz cerrahisi nedir?

Miyop, Hipermetrop ve Astigmatın tedavisiiçin kullanılan ve Refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntemdir.. Lazer ameliyatına uygun olmayan gözler için,kişiye özel göz içi lens değişimi ameliyatları uygulanmaktadır.. Bu ameliyatlar sayesinde de gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz.

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar, Kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar, diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar, Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar.. Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.
LASIK yöntemi,Korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilerek kapakçık şeklinde açılması ve ortaya çıkan kornea yüzeyinde excimer lazer ile göz derecelerinin düzeltilmesidir.

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının Excimer Lazer ile tedavisi; kuralları ve sonuçları belli, güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır..Bu yöntem ile,pek çok hasta tedavi olarak;sosyal ve mesleki yaşantılarında gözlük ve kontakt lens kullanımının yarattığı kısıtlamalardan kurtulmuştur..Lazer tedavisinin doğru şartlar altında, uygun hastalara yapıldığında başarı oranı çok yüksek seviyelerdedir.

Bu yöntem;1 ile 10 derece arası miyop,1 ile 7 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan ve lazere uygun bulunan gözlere başarı ile uygulanabilmekredir.
Lazer tedavisi gözün kornea tabakasına uygulanır; Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir.

Lazer tedavisi gözün kornea kısma uygulandığı için kanamalı ve açık bir tedavi değildir;Operasyon sırasında damlalı anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez.. Bu konuda; Hekimin deneyimi; Lazer konusundaki uzmanlığı ve operasyonun yapıldığı kliniğin teknolojik ve hijyenik koşullara uygunluğu çok önemlidir.

Sağlıklı günler dileğiyle..

Op.Dr.Ahmet UMAY
Bristol University- Ophtalmology Section/ UK

Kaynak :Eyesmart Refractive Eye Surgery


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!