Kadınların ortak sorunu olan regl öncesi sendrom, adet olmadan 1-2 hafta öncesinde başlar. Ve çoğu kadında şişkinlik, gerginlik, baş ağrısı, bağırsak sorunları, kramp, ruh halinde değişiklik, göğüslerde hassasiyet olarak görülür. Ayrıca bu dönemde yaşanan tatlı krizleri ve ödem kilo artışına da neden olabilir. Bu nedenle adet öncesi periyotta beslenmeye dikkat etmek ve günlük beslenmede değişiklikler yapmak büyük önem taşıyor. Peki beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?

Demir eksikliğine dikkat!
Regl döneminde vücutta kanamayla birlikte demir kaybıda görülebilir. Demir kaybı yerine konulamazsa kadın kendini güçsüz, yorgun ve halsiz hissedebilir. Bu dönemde beslenme programınızda kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balık eti mutlaka bulunmalıdır. Pekmez ve kuru üzüm demir açısından zengin besinler arasındadır. Regl döneminde günde 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 1 tatlı kaşığı pekmez tüketebilirsiniz.

Regl olmadan 1 hafta önce tuz tüketiminizi azaltın!
Regl öncesi vücudunuz su tutabilir ve ödem oluşabilir. Tuzun bileşeni olan sodyum suyu vücutta tutar ve şişkinliğe neden olabilir. Regl olmadan 1 hafta ya da 10 gün önce tuz tüketiminizi azaltmanız vücudunuzda su tutulmasını azaltır. Bu dönemde 1 çay kaşığı tuz tüketmeniz yeterli olacaktır. Yemeklerinizi tuzsuz yapmanızın lezzetini azalacağını düşünüyorsanız yemeklerinizi çeşitli baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz.

Magnezyum eksikliği kramplara neden olur!
Magnezyum düzeyi regl döneminde azalacağından kramplara neden olabilir. Özellikle kuru baklagiller, ıspanak, börülce, ceviz, badem, fındık, tam tahıllı ekmek gibi besinler yüksek oranda magnezyum içerir. Bu dönemde bu besinleri tüketmek krampların azalmasına yardımcı olur. Eğer magnezyum düzeyiniz çok düşükse regl öncesinde takviye de yapılabilir.

Tatlı krizlerine ve çikolataya dikkat!
Kadınlarda regl öncesi ve regl döneminde iştahı kontrol edememe ve aşırı tatlı ihtiyacı ve çikolataya düşkünlük görülebilir. Bu durumu önlemek için kan şekerinizi dengelemeniz önemlidir. Bunun için ara öğünlerinize dikkat etmelisiniz. Ara öğünlerinizde ise kuru meyve tercih edebilir, sütünüzün içerisine tarçın ilave edebilirsiniz.

Kafein tüketiminizi azaltın!
Regl döneminde kahve ve kola gibi kafein oranı yüksek içeceklerin tüketilmesi vücutta sıvı tutulumunu artırabilir. Bu dönemde kahve, kola alkol tüketiminizi azaltmanız sendromun daha hafif geçmesini sağlar. Regl döneminde adaçayı, rezene, papatya gibi bikti çaylarını tercih edebilirsiniz.
Özellikle bu dönemde günde 2-2,5 lt su içmeyi ihmal etmeyin.

www.sernazcakir.com

İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!