Revizyon burun estetiği

Revizyon burun ameliyatı ilk ameliyat sonrası işlevsel ve estetik problemleri giderilememiş hastaların yeniden ameliyat edilmesidir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi aynı bölgeye ikinci ve üçüncü ameliyatların yapılması gerçekten zor ameliyatlardır. Revizyon burun estetiği de en zor olanıdır. Revizyon burun estetiğinde öncesinde yapılmış aşırı rezeksiyonlar yüzünden ilk ameliyattaki gibi rahat çalışılamaz. İlk ameliyatta burun orta bölmesindeki kıkırdak dokusunun alınmasına bağlı kıkırdak ihtiyacı olduğunda kulak ve kaburga kıkırdaklarının alınması gerekli olabilir. Revizyon burun estetiği için ilk ameliyattan en az 6 ay geçmesi gereklidir. Bununla birlikte 1yıl geçmesi burun dokusunun tam oturması ve yumuşaması açısından daha iyidir. Ameliyat öncesi doktor hasta arasındaki iletişim, isteklerin ve yapılabileceklerin ortaya konulması çok önemlidir. Kötü burun şekli yüzünden üzüntüye kapılmamalıyız. En kötü burunlar bile iyi hale getirilebilir. Bunun için cerrahın tecrübesi ve cerrah seçimi çok önemlidir. Cerrahın teknik yanında üç boyutlu düşünebilme yeteneğinin olması da çok önemlidir. Revizyon burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci ilk ameliyatta ki ile aynıdır.

Septum perforasyonları

Septum perforasyonu (burun orta bölmesinde delik olması)uzun süre ağır metal solunması,kokain kullanımı ,parmak ile burun temizleme alışkanlığı ,geçirilmiş travmalara bağlı ve burun ameliyatları sonrası gelişmiş olabilir. Ameliyatsız olarak küçük perforasyonlarda silikon buton uygulaması çözüm olabilmekle birlikte bazı hastalarda silikon buton rahatsız edici olabilir. Septum perforasyonunun ameliyatla kapatılmasının başarı oranı perforasyonun büyüklüğüne ve hastanın diyabet gibi sistemik hastalığının olup olmamasına bağlı olarak değişebilir.

Septum perforasyonlarının kapatılması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Küçük perforasyonlarda konkalardan(burun doğal etleri) alınan parçalarla bu bölgenin canlandırılıp dikilmesi ile sonuç alınabilmekle birlikte büyük perforasyonlarda kulak kepçesinden alınan kıkırdağın burun orta bölmesine konulması ve burun içi cildinin(mukoza) kaydırılması ve dikilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Sonrasında buruna silikon splint yerleştirilerek ameliyata son verilmektedir. Bazı durumlarda septum perforasyonlarının kapatılması için beraberinde burun estetiği gerekli olabilir; buna detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi ile karar verilir. Burun orta bölmesinde kulak kıkırdağı yerine sentetik ve hayvansal kaynaklı özel işlem görmüş malzemelerde kullanılmakla birlikte komplikasyonlar nedeniyle ben tercih etmiyorum.


Bursa Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!