Tat bakımından dereotuna benzeyen rezene, Pakistan ve Hint mutfağı başta olmak üzere pek çok ülke mutfağında yaygın olarak kullanılan popüler bir baharattır.Rezene çayı geleneksel olarak hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları, ateş ve bebeklerde kolik(gaz) tedavisinde kullanılır.

Rezene çayı genel olarak hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer problemler için içilebilir. Ancak rezene çayının, diğer bitki çaylarında olduğu gibi, fazla tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Örneğin doğum kontrol hapı kullananların, östrojen takviyesi alanların rezene ürünleri kullanması, bu ilaçların vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkilediği için önerilmemektedir.

Herhangi bir rahatsızlık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, rezene çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanızı öneririm.

*Rezene çayı ülserin belirtilerinden biri olan sürekli açlık hissini azaltıyor.

*Bitkinin spazmları azaltan özelliği, kasılmalar nedeniyle meydana gelen adet sancılarını hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca adet öncesi sendromu belirtilerinden olan gerginliği almak için günde 1-2 bardak rezene çayı içebilirsiniz.

*Rezene gözlerdeki şişliği almak için birebirdir.

*Rezene çayını adet kramplarında olduğu gibi sindirimle ilgili mide krampları içinde kullanabilirsiniz. Rezene çayı mide krampları dışında gaz, hazımsızlık ve ishale karşı içilebilir.

*Potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengin olan rezene ateşi düşürmek ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırmak için kullanılabilir.

*Bebeklerde ve çocuklarda kolik tedavisi için yaygın olarak kullanılan rezene çayı kolik belirtilerini azaltarak bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Bebeğiniz için hazırlayacağınız rezene çayı için 1 çay kaşığının 1/3’ü kadar rezeneyi kaynatmanız yeterli olacaktır. Çay iyice soğuduktan sonra içirebilirsiniz.

*Rezene çayının yağ yakılmasını hızlandıran bir özelliği bulunmamakla birlikte, idrar söktürücü özelliği vücutta tutulan fazla suyun daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

*Ayrıca rezene çayı emziren anneler için iyi bir alternatiftir. Doz aşımına gitmemeye özen gösteriniz.


Kahramanmaraş Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!