Rinoplasti yani estetik burun ameliyatı burun şekil bozuklukları için yapılan ; burun şeklini değiştirmeyi amaçlayan bir estetik ameliyat çeşididir.

Rinoplasti Kimlere Yapılır?

Rinoplasti burun şekil bozukluğu olan belli yaş sınırını aşmış kişilere yapılabilir. Rinoplastinin yapılabilmesi için belli bir yaş sınırı gerekmekle birlikte bu yaş ortalama 18 olarak belirlenmiştir. Hastanın ruhsal ve mental olgunluğa erişmiş olması ve kemik gelişimini tamamlaması çok önemlidir . Ayrıca ameliyatın sürecini saglıklı atlatabilmesi için kemik kıkırdak gelimini sağlamış olmalı ve yeterli ruhsal olgunluğa ulaşmış olması gerekmektedir. Burun şekil bozuklukları ; burun sırtındaki bir kemer, burun ucunun düşüklüğü, burunda eğrilik, burunda asimetri, burun ucunun genişliği olarak sınıflandırılabilir. Nefesle ilgili sorunlar olduğu zaman da rinoplasti ameliyatı sırasında burun orta bölmesindeki eğrilikler düzeltilebilir ve nefesi açmaya dönük işlemler ameliyata eklenebilir.

Rinoplasti nasıl yapılır ?

Genel anestezi altında gerçekletirilen operasyon için tanımlanmış çok sayıda teknik vardır. Her ameliyat kişiye özel planlanır. Burun cildi kaldırılarak kıkırdak ve kemik yapıya ulaşılır. Burun iskeleti tekrar oluşturulur. Bu aşamada bir takım yöntemler kullanılarak bu yapılar tekrar şekillendirilip ideal burun yapısına ulaşılmaya çalışılır. Yapım aşamasında kullanılan teknikler ameliyatı yapan cerraha göre farklılık göstermekte olup tekniğin özelliklerinden çok ne yapıldığı daha önemlidir. Aynı sonuca farklı cerrahi tekniklerle de ulaşmak mümkündür.

Ameliyat sonrası nasıl bir süreç izlenir?

Operasyon sonrasında iki gün soğuk uygulama yapılmalıdır , böylelikle oluşan şişlik ve morarma minimum seviyede tutulur. Birkaç gun yatak istirahati yapılmalı , ağır aktivitelerden kaçnılmalıdır. Ameliyat sırasında burun içine yapılan işleme göre konulan silikon burun tamponu 2-5 gun arasında çıkarılacaktır. Burun üzerine konan termal alçı ortalama 7 gun kalır , bu esnada ılık duş alınabilir , burun ucu ıslatılmıs pamuklu çubuklar ile temizlenebilir. İlk 2 ay yogun eforlu sporlardan uzak durmak ve gözlük takmamak gerekmektedir. Burun travmalardan ve darbelerden mutlaka korunmalıdır. Rinoplastiyi diğer ameliyatlardan ayıran özellik operasyon sonucunun zamanla belli olmasıdır. Ameliyat sonrası sabırlı olmak ve iyileşme sürecinde ödemlerin tamamen ortadan kalkıp burnun şeklini almasını beklemek gerekir. Ödem kişinin burun ve cilt yapısına ve cinsiyete göre değişmektedir. Ameliyat sonrasında ilk bir ayda ödemlerin yaklaşık %40 -50 si inmeye başlar. Kalan ödemin inmesi 6ay-1 yılı bulabilir. Ayrıca burun ucunda hissizlik , ağrı , hassasiyet, sertlik olabilir bu şikayetler de ilerleyen aylarda azalarak kaybolur.

Rinoplasti olmak için ne yapılmalı ?

Öncelikle ameliyattan beklentiler gözden geçirilmeli , burunun şekil veya fonksiyon açısından nasıl bir rahatsızlık oluşturduğu belirlenmelidir. Detaylı muayene sonrası kişiye özel yapılan ameliyat planı hakkında bilgilendirilirsiniz. Bu bilgiler ışıgında ameliyatınıza karar vermiş olmak yeterlidir. Rinoplasti için mevsim sınırlaması bulunmamakla birlikte aktif enfeksiyon esnasında anestezi açısından risk oluşturabileceğinden operasyon ertelenmektedir.

Detaylı muayene ve rinoplasti hakkında bilgilendirme için hastanemizden randevu almanız yeterli olup sonrasında size en uygun ameliyat tarihi belirlenecektir.


Yalova Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!