Saç ekiminde çığır açan teknik
Saç ekiminde çığır açan teknik
Saç ekimi son yıllarda erkekler tarafından en çok tercih edilen ve sonuçları itibariyle yüz güldüren cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde başarıyla uygulanan bu cerrahi işleme yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve yabancı ülke vatandaşları da büyük ilgi göstermektedir.Birkaç saat içinde kişiler kendilerine ait hiçbir bakım gerektirmeyen ve ömür boyu dökülmeyecek canlı saçlara kavuşabilmektedir. Saç ekimlerinde daha sonraki dönemlerde sıklaştırma işlemi için de başvurular olmakta ve tarafımızdan başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Önceki yıllarda daha çok tercih edilen yöntem FUT yöntemiydi.Bu teknikte saçlı deri iki kulak arasındaki ense bölgesinden çıkarılıyor ve saç greftleri masa üzerinde bistüriler yardımıyla kesilerek hazırlanıyordu.Çıkarılan kısımın tamiri ve ensede boş alan kalmaması için de o bölge cerrah tarafından dikişle kapatılmaktaydı.Bu yüzden özellikle operasyon sonrası birkaç gün sürebilen ağrılar, dikiş alınması, dikiş hattı üst kısmında tepeye doğru oluşan ve iyileşmesi için 6-12 ay geçmesi gereken hissizlik gibi şikayetlerle karşılaşıyorduk.En önemlisi de operasyon sonrasında kişiye göre değişebilen oranlarda izin kalması ve kısa saç kesimlerinde bunların görünür olmasıydı.Bu yüzden hastalarımız yaz aylarında saçlarını kısa kestiremiyorlardı. Bu tekniğin bir başka dezavantajı da elde edilecek greft sayısının alınan şeridin alanına bağlı olmasıydı. Yani ne kadar büyük bir şerit çıkarılırsa o kadar greft ve saç kökü elde edilebiliyordu. Bu sayılar kişiden kişiye saçın sıklığına ve deri gevşekliğine göre değişim gösterse de genellikle belli rakamların üzerine çıkmak olanaksızdı.

FUE yöntemi

2002 yılında Amerika’da popularize olan ve bizim tarafımızdan da yılardır başarıyla uyguladığımız bir yöntem olan FUE tekniğinde ise artık saç köklerini almak için bir deri parçası çıkarmak zorunda değiliz. Burada saç folikülleri mikromotor yardımı ve 0.5 milimetrelik ince uçlarla tek tek çıkarılmakta .İki gün içinde kendiliğinden kapanan bu minik delikler sayesinde artık hastalarımızda iz kalmıyor ve dikiş kullanmamız gerekmiyor.Kesi yapılmadığı için de hissiz ve ağrılı bir dönem söz konusu değil.Neredeyse tamamen kansız gerçekleşen bu operasyon için non invasiv bir işlem diyebiliriz.

Fue yöntemindeki en önemli fark ise greft sayılarının klasik Fut yöntemine oranla iki üç misli artmış olması.Fue yönteminde çok daha geniş bir alanda çalışma yapılabildiğinden ve tecrübeli ellerde çok sık giriş yapılarak greftler çıkarılabildiğinden yaklaşık tek seansta 5000 greft alınabilmektedir. Daha önceki teknikle mukayese edilemeyecek denli büyük bir rakamdır bu.

Kime operasyon yaptıralım?

İlk olarak ekim düşünen kişilerin etraflarında var olan saç ekimi yaptırmış insanlarla konuşmaları, ekim sonucunu görmeleri ve önerilerini almaları gerekir. Son zamanlarda internet, gazete ve televizyon yayınları aracılığı ile birçok merkez saç ekimi konusunda reklam bombardımanı ve dezenformasyon yapmaktadır. Unutulmamlıdır ki en çok parası olan ve en çok reklamı veren kişi yada kurum, o işi en iyi yapıyor anlamına gelmez. Bu işi yaptıracak kişilerin tecrübeli yerlere yönelmeleri önemlidir. Çünkü saç ekimi göründüğü kadar basit bir işlem değildir. Uzun süren tecrübeler ve yıllar sonucu elde edilen deneyimle ancak mükemmel saç ekimi yapılabilir. Aksi takdirde bizim sık sık karşılaştığımız seyrek ve doğal olmayan , kişiyi utandıran saç ekimi sonuçları kaçınılmazdır.

Ülkemizde saç ekimi yapmaya yetkili kişiler Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarıdır. Saç ekimi görüşmesi için gidilen merkez yada hastanede bir Plastik Cerrahla görüşmeniz ve ondan bilgi almanız çok önemlidir. Sizi kurumların sekreterleri yada genel koordinatörleri bilgilendirmemeli, konunun uzmanı ve o işi uygulayacak cerrahın bilgilendirmesi gereklidir. Çünkü bu, ciddi bir cerrahi işlemdir. Nasıl ki burun yada karın estetiği cerrahisi yapılmadan önce bir plastik cerrahla muhatap olunuyor ve bu kişi sizin ameliyatınızı yapıyorsa aynı hassasiyeti saç ekiminde de göstermek şarttır.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!