Safra Kesesi karaciğerin altında yerleşmiş armut şeklinde bir organdır. Görevi karaciğerde yapılan ve yağlı besinlerin sindirimini sağlayan safranın depolanması ve suyunun emilerek konsantre hale getirilmesidir. Sindirim işlemi sırasında kasılarak içindeki koyu safrayı , safra kanalı vasıtası ile oniki parmak barsağına gönderir. Safra burada yağlı besinler ile karışarak onların ince barsaktan emilimini sağlar.

Safra Kesesi hastalıkları dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Bu nedenle yapılan ameliyatlar Genel cerrahların en sık yaptığı operasyonlar arasında yer alır. Safra kesesi operasyonları taş, polip veya kanser nedeni ile yapılmaktadır.
Safra kesesi taşları şeker hastalığı, lipit metabolizması bozukluğu, obezite, hızlı kilo kaybı gibi faktörlere bağlı olarak oluştuğu saptanmıştır. Kadınlarda daha sık rastlanır. Batı toplumlarında %10 civarında Asya toplumlarında ise daha az sıklıkta rastlanmaktadır.

Taşların çoğu hastalarda herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz . Bazı kişilerde hafif sindirim sıkıntısı veya gaz problemi yaratır. Bu hastalar çoğu kez gastrit yada ülser tedavisi görür ama sıkıntıları tedaviye rağmen devam eder. Safra taşlarının operasyonla alınma nedeni ise yaratacağı problemlerin çok ciddi sonuçlarının olmasıdır.

Eğer taş safra kesesi boyununda yerleşir ve kese kanalını tıkarsa şiddetli ağrıya yol açar bu duruma bilier kolik adını veriyoruz olaya ilitihap eklenir ise Akut kolesistit denilen tablo ortaya çıkar hastaneye yatmayı gerektirir ve bazen de acil ameliyat söz konusu olur.
Taşlar safra kanalına düşerse halk arasında kara sarılık diye de tarif edilen Tıkanma İkterine yol açabilir. Hastaneye yatışı gerektirir. ERCP denilen endoskopik girişim ile taşlar çıkarılmaya çalışılır başarılı olursa takiben tercihan bir gün sonrası safra kesesi operasyonu yapılması uygundur. ERCP ile başarılı olunamazsa açık operasyon uygulanarak safra kanalındaki taşların temizlenmesi gerekir.

Kanala düşen taşlar pankreas kanalında tıkanıklığa yol açarak bazen ölüm ile sonuçlanabilecek çok ciddi bir problem olan Akut Pankreatit hastalığına yol açabilir.

Safra kesesi kanserleri görülme sıklığı çok nadir olan hastalıklardandır. Vakaların % 80 den fazlasında safra kesesinde uzun süre tedavi edilmemiş taş veya polip olduğu saptanmıştır.
İşte tüm bu nedenlerde dolayı safra kesesi taşları tespit edildiğinde hastanın anestezi almasına engel olacak başka bir durum yoksa Safra Kesesi ameliyatla çıkarılmalıdır. Laparoskopik yöntem ilk tercih edilecek yöntemdir.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!