safra bileşenlerinin büyüme ve birleşme yoluyla safra kesesinde oluşan kristal yapılardır. Kolesterol taşları genelde koyu yeşil, ama bazen beyaz veya sarı da olabilirler. Kolelitiasis hastalığı safra kesesinde taş olmasıdır.Safra kesesinde büyük tek taş veya yüzlerce daha küçük taş da olabilir.

Nedenleri

Kalıtsal faktörler, şişmanlık, safra kesesi hareketi ve beslenmenin safra taşlarına neden olduğu gösterilmiştir.

Belirtileri

karında şişkinlik, hazımsızlık, karın ve sağ omuzda ağrı, geğirme

Tedavisi

Kolesterol taşlarını eritmek için ağızdan alınan ursodeoksikolik asit kullanılır. Ancak bu ilaç çok pahalıdır ve kullanımı kesilince yeniden taş oluşabilir.Dolayısıyla tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Cerrahi seçenekler

Safra kesesinin ameliyatla alınması (Kolesistektomi) %99 olasılıkla safra taşının tekrar oluşumunu ortadan kaldırır. İki cerrahi seçenek vardır: açık ameliyat ve kapalı (laparoskopik) ameliyat.

kapalı safra kesesi ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi): Kamera ve aletler için 4 küçük delik açılır. Aynı günde veya ertesi sabah taburcu olunur, bunu bir hafta ev dinlenmesi ve ağrı tedavisi izler. Bir hafta sonra normal beslenme ve hafif faaliyete geri dönülebilir.

Açık safra kesesi ameliyatı : karında sağ kaburgaların altında büyük bir kesi yapılır. Bir hafta hastanede kalınır, taburcu olduktan bir hafta sonra normal beslenmeye, bir ay sonra da normal faaliyete geri dönülebilir.


Afyon Karahisar Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!