Sağlam bir kalp için bunları yapın!
Sağlam bir kalp için bunları yapın!

Kalbimiz göğüs boşluğunda, akciğerler arasında bulunan, herkesin kendi yumruğu büyüklüğünde olan, dakikada 60-90 kez kasılıp gevşeyen, kendisine gelen kanı tüm vücuda pompalayan, emmebasma tulumba gibi çalışan harika bir organdır. Normalde çok sağlamdır ve bir ömür boyu bu görevini başarıyla sürdürür. Ancak sağlığımıza dikkat etmediğimiz takdirde kalbimiz de bundan etkilenir. Bugün bütün dünyada en çok görülen ve en fazla öldüren hastalık, kalp ve damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların başında ise kalp krizi gelmektedir. Bu yazımda sağlam bir kalp için neler yapmamız gerektiğini anlatmak istiyorum.

Kalp krizi için risk faktörleri şunlardır:

1) Erkek cinsiyet ve ileri yaş.

2) Kalıtım yani aile öyküsü.

3) Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)

4) Sigara

5) Diyabet (şeker hastalığı)

6) Şişmanlık.

7) Hareketsiz yaşam.

8) Stres ve depresyon.

9) Kötü beslenme: Şeker, ekmek, beyaz pirinç, hazır meyve suları, fastfood vb. gibi hazır ve işlenmiş, genetiği değiştirilmiş, boş ve toksik kalori içeren ve metabolik sendroma neden olan gıdalarla beslenme. Tıptaki son gelişmeler kolesterolün değil, bu tür beslenmenin kalbe zarar verdiğini işaret etmektedir.

Kalp hastalıklarından korunmak için neler yapabiliriz?

Genetik yapımızı değiştiremeyiz ama…

Yakın akrabalarımızda (anne, baba, kardeş) kalp hastalığı varsa bizim de bu hastalığa yakalanma olasılığımız normale göre iki kat daha fazladır. Bu nedenle böyle bir riskimiz varsa genetik yapımızı değiştiremeyiz ama kalp sağlığımız için yapabileceğimiz birçok şey vardır. Biz bunlara sağlıklı yaşamın 10 altın kuralı diyoruz.

Bunlar:

1) Aktif olun: Yaşınıza ve sağlık durumunuza göre spor yapın, en güzel spor yürüyüş ve yüzmedir. Günde yarım ila bir saatlik normal tempoda bir yürüyüş bunun için yeterlidir.

2) Beslenmenize dikkat edin yani sağlıklı beslenin: Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Taze sebzeleri istediğiniz kadar, meyveyi ölçülü tüketin. Balık ve natürel sızma zeytin yağı kalp dostudur. Kırmızı eti de yeterince yiyebilirsiniz, bir sınırlama yoktur. Diyabet hastası iseniz ara öğünlere yer verebilirsiniz ama bunun dışında ara öğünlere yer vermeyin.

3) Normal kilonuzu muhafaza edin, şişman iseniz kilo verin.

4) Kan basıncınızı ölçtürün; yüksekse normal seviyelerde tutun: Normal tansiyon 12/8’dir. Yüksek tansiyon varsa, spor, diyet ve gerekirse ilaçla normale yakın tutulmaya çalışılır. İlaçlar, ancak hipertansiyon, spor ve diyetle kontrol altına alınamıyorsa kullanılır. Yüksek tansiyonun en büyük nedeni aşırı kilolardır.

5) Kan şekerinizi ölçtürün; yüksekse makul seviyelerde tutun: Kan şekeri normalde, 12 saat açlıktan sonra 60-110 mg arasıdır. Şeker hastası iseniz yemek öncesi açlıkta 70-130 arası, yemekten 2 saat sonra 140 civarında olmalıdır. Diyetinize uymayı, yürüyüş yapmayı ve ilaçlarınızı düzenli kullanmayı ihmal etmeyin.

6) Sigara içmeyin: Kalbin baş düşmanlarından biri de sigaradır.

7) İçkiden uzak durun: Alkol kalp kası için toksiktir.

8) Sosyal olun. Unutmayalım ki biz insanlar sosyal varlıklarız; kendi kabuğunuza çekilmeyim ve elden geldiğince sosyal aktivitelere katılın.

9) Stresten uzak durmaya çalışın: Sevdiğiniz yakınlarınızla, arkadaşlarınızla sohbet etmekten çekinmeyin. Bu, stresi atmanın iyi bir yoludur. Yine yukarda bahsettiğim gibi spor da stresimizi atmaya yardımcı olur.

10) Bekarsanız evlenin ve bir yuva kurun. Düzenli bir hayat yaşamanın en önemli yolu mutlu bir yuvaya sahip olmaktan geçmektedir.

Şen ve esen kalın.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!