Bebeğim ve benim için en iyi doğum şekli ne olmalıdır?? sorusuna verilecek en iyi cevap: şayet bebek ve anne açısından tıbbi bir zorunluk yok ise, evet normal doğum en sağlıklı olanıdır.

Normal doğum bebeğin doğum kanalından geçerek vajinal yol ile doğmasıdır. epidural anestezi eklenerek doğum ağrıları azaltılabilir . ama epidural anestezi illa ki şart değildir. burada annenin ağrı eşiği çok önemlidir. buna doğum esansında gebe ve doktor birlikte de karar verebilir.

Normal doğumun uygun olmadığı durumlarda bebeğin anne karnından ameliyat ile çıkarılması sezaryen doğum şeklidir. En sık sezaryen nedenleri ;bebek ile annenin kemik yapısının uyumsuz olması, bebeğin kalp atımlarının bozulması , bebeğin eşinin rahim ağzını kapattığı durumlar ,bebeğin pozisyonunun vajinal doğuma uygun olmaması,annenin normal doğum yapamaya engel hastalığının olması ve anne isteğidir.

Eğer imkanınız dahilinde ise , doğumun nasıl başladığını ve ilerlediğini, doğum sürecinde neler yapabileceğinizi ve bebeğinizi kucağınıza aldıktan itibararen yaşanacakları anlatan doğum öncesi eğitimler ile bu serüveniniz daha kolaylaşabilir.

Günümüz koşullarında normal doğumda öngörülemeyip istenmeden gelişen olumsuz durumlar ve daha bir çok faktör nedeni ile sezaryen oranları artmıştır. fakat sezaryenin bir doğum şekli de olsa da bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!