Kilo verirken nasıl bir zayıflama programı uyguladığımız oldukça önemlidir. Hem etkili hem de kalıcı bir kilo kaybı için bireye özgü beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Çünkü herkesin beslenme tarzı farklıdır yani beslenmemiz parmak izimiz gibidir.

Zayıflama diyetine başlamadan önce sağlık kontrolünden mutlaka geçilmelidir. Bu sağlık kontrollerinin başında biyokimyasal testler yer almaktadır. Mutlaka kan tahlilleriniz yapıldıktan sonra program hazırlanmalıdır.

Zayıflama da yapılan yanlışlardan biri tek tip besine dayalı programların uygulanmasıdır. Ancak bu durum ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir ya da var olan hastalıkları tetikleyerek sorunların büyümesine neden olabilmektedir. Bu yüzdende bir diyetisyenden yardım alarak dengeli bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Peki Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kişinin kendisine uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Tek tip besinle bir öğün geçirilmemelidir. Tüm besin gruplarını gün içerisine dengeli bir şekilde dağıtılarak tüketilmeye önem verilmelidir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, asla kahvaltıyı atlamayınız. Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan kişilerde gün boyu daha enerjik oldukları ve kan şekerlerinin daha düzenli salgılandığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.

Öğün aralarının fazla uzun olmaması kan şekerinin düzenlenmesi için önemlidir. Kan şekerinin dengeli bir eğilim göstermesi açlık hissinin oluşmasını engelleyecektir. Acıkma hissinin önlediği gibi yorgunluk, halsizlik ve uyku halinin de önüne geçilmiş olunacaktır.

Öğlen ve akşam yemeklerinde ne yemeliyiz; Öğle yemeğinde proteinden zengin bir yiyecek tüketmek hem tokluk hissinin artmasına hemde düzenli kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Elbette protein ağırlıklı besinleri hangi gıdalarla tamamladığınızda önemlidir. Yanında mutlaka mevsim salatası da tüketmeyi unutmayınız. Akşam yemekleri biraz daha hafif olmalıdır. Bu yüzden sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz.

Yemekleri nasıl pişirdiğimiz de en az dengeli dağılım kadar önemlidir.
Kullandığınız yağ, tuz ve şeker miktarını azaltın.
Yemeklere, çorbalara, salatalara krema, mayanoz ve hazır soslar kullanmayınız.
Kızartma yerine haşlama ve normal pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Kızartmayla ortama ve besine akrilamid maddesi geçmektedir. Akrilamid maddesi kansere neden olan kanserojen maddedir.
Evde mayaladığınız yoğurdu tüketmeye özen gösteriniz.
Paketli ürünlerden olabildiğince uzak durunuz.


Su; hem metabolik sağlığımız için hem de kilo vermeye yardımcı olması için oldukça önemlidir. Bu yüzden günlük su tüketimine dikkat etmelisiniz.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!