Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre haftalık ağırlık kaybı 0.5-1 kg arasında olmalıdır. Daha hızlı kilo kaybetmenin ise halsizlik, yorgunluk, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi gibi kısa dönem maliyetleri olduğu gibi kas kaybına bağlı kalp ritm bozukluğu, düşük tansiyon, ani kalp krizi geçirme riskinin artması gibi yaşamsal maliyetleri de söz konusudur.

POPÜLER ZAYIFLAMA YOLLARI VE ZARARLARI

Aktarla zayıflama: Aktardan alınan türlü bitkilerin kaynatılıp içilmesi, çiğnenip yutulması gibi metotlarla zayıflama çabaları genelde başarısızlıkla sonuçlanır. Kimi zaman kısa dönem başarı sağlasa da, uzun dönemde başarılı olma şansı %1 kadardır. Ayrıca doğadan bir botanik uzmanı tarafından toplanmayan bitkilerin kullanılması sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki ilaçla zehir arasındaki fark “doz”dan ibarettir. Doğadaki mantarları tüketmek nasıl ölüme yol açabiliyorsa, bitkileri doz ve etki farkını bilmeden tüketmekte aynı sonuçlara yol açabilir. Bazı bitkilerin etki dozu aşıldığında kalp rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları oluşabilir.

İlaçla zayıflama: Zayıflama ilaçları, sadece riskli obezlerde bir uzman doktor kontrolünde kullanılabilir.
Reçetesiz ilaç kullanımı ise son derece sakıncalıdır. Her ilacın olduğu gibi bu tür ilaçların da yan etkileri vardır ve bu nedenle kullanım esnasında düzenli sağlık kontrolü gerektirir. Piyasada bulunan zayıflama ilaçları doktor uygun görmediği takdirde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır.

Besin tabletleri ile zayıflama: Her bahar piyasaya çıkan yeni bir zayıflama destek tableti ile karşılaşıyoruz. Çeşitli otlardan yapılmış tabletlerin çoğunun içeriği ise tam olarak bilinmiyor. Bu tür tabletler ile zayıflama konusunda başarı sağlamak neredeyse imkânsız. Ayrıca bilinçsizce kullanılan tabletler sağlığı birçok yönden tehdit edebiliyor. Bitkisel olan her şeyi sağlıklı kabul eden toplumun bitkiler ve etkileri konusunda bilinçlenmesini sağlamak gerekiyor. Çünkü bitki ekstrelerinin etkileri uzun dönem bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmadan, insanlar tarafından kullanılması oldukça tehlikeli ve metabolizma da tamir olunmaz zararlara yol açabiliyor.

Danışmadan zayıflama: Bir diyetisyenden danışmanlık almadan zayıflamaya çalışmakta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Zayıflamak için uygulanacak beslenme programlarında kişinin sağlık durumu, kan bulguları oldukça önemlidir. Diyet kişiye özel düzenlenmeli, kişinin parmak izi gibi sadece ona özel olmalıdır. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle diyet yapılmamalı bir uzmandan yardım alınmalıdır.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMADA TEK DOĞRU ADRES: DİYETİSYEN

Sağlıklı beslenme programlarının düzenlenmesinde yetkili tek uzman diyetisyendir. Diyetisyenler, kişinin sağlık durumu, kan bulguları, kullandığı ilaçlar, boy uzunluğu, kilosu, vücut yağ-kas oranı, çalışma ve yaşam koşulları, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, sosyoekonomik durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel beslenme programını düzenler ve takibini sağlar. Bu şekilde kişi; ağırlıklı olarak yağ kitlesinden kilo vererek kas ve sıvı kitlesini korur. Ayrıca kişinin 3 aylık bir sürede kan bulgularında belirgin düzelmeler sağlanır ve kişi sağlıklı beslenmeyi öğrenerek tek bir yaz için değil, yaşam boyu tüm mevsimler için sağlıklı kilo kontrol yöntemlerini uygulayabilir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!