Bebeklik ve çocukluk dönemindeki beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının temeli olup, pek çok hastalığında önlenmesini sağlar. Bu nedenle bu dönemde çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı kazandırmanız ve özellikle de şeker tüketimiyle ilgili bir bilinç oluşturmanız oldukça önemlidir.

Obezite son yıllarda çığ gibi giderek büyüyor…

Ülkemizde ve tüm dünyada son 10 yılda obezite, diyabet gibi beslenme ile ilgili hastalıkların görülme sıklıklarında beklenenin çok üzerinde artışlar olmuştur. Çocukluk döneminden başlayan obezite, maalesef ki yetişkinlikte pek çok kronik hastalığın oluşmasına zemin hazırlıyor. Tabi ki bundaki en önemli etken fazla şeker ve yağlı, az posalı, yüksek enerjili bir beslenme şekli gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitenin azlığı.

Şeker veya şekerli besinleri fazla tüketmek bağışıklık sistemini de bozuyor.

Şekerli besinler bağırsaklardaki yararlı bakteri çeşit ve miktarını azaltarak, vücut direncini azalttığından çocuğunuzun sık sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanmasına neden olur. Araştırmalar, fazla kilolu ve obez çocukların daha fazla enfeksiyon hastalıklarına yakalandığını da göstermektedir.

Bebeğinizi şekerli besinlerle geç tanıştırın.

Şeker pek çok işlenmiş besinde bulunmaktadır. Bisküvi, kraker, çikolata, asitli içecekler, hazır meyve suları, aromalı sütler de yüksek oranda früktoz ve rafine şeker vardır. Şekerin olası zararlarından bebeğinizi korumak için olabildiğince bebeğinizi şekerli besinlerle geç tanıştırmaya çalışın. Çocukluk döneminde ise sağlıksız beslenme alışkanlıkları yerine sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırın. Yüksek şekerli besinler yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, şekersiz kompostolar, kuru meyve, badem, ceviz, fındık gibi besinler tüketilebilir.

Şeker veya şekerli besinleri çocuğunuza ödül olarak sunmayın.

Çocuklara ödül olarak verilen şeker veya şekerli besinler zamanla çocuğun beyninde yararlı besin algısına dönüşebilmektedir. Bu durum ise çocukların sağlıksız beslenme alışkanlığı kazanmalarına neden olmaktadır.

Ebeveyn olarak çocuğunuza rol model olun.

Çocuklar anne ve babalarını rol model aldıklarından dolayı ebeveynlerin de sağlıklı beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirmeleri oldukça önemlidir.

Unutmayın ‘Güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı yaşamın temelleri için önemli’
Bağışıklık sisteminin bozulmasında pek çok etken vardır. Şeker ve şekerli besinlerde bunlardan biridir. Bu nedenle, güçlü bir bağışıklık sistemi için çocuğunuza şeker ve şekerli besin vermeden bir kez daha düşünün.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!